„Nordycką wędrówkę” czas… zacząć

0

Poprawia samopoczucie, wzmacnia mięśnie, redukuje stres, daje możliwość przebywania na świeżym powietrzu – nordic walking – sport dla każdego. Znając zalety oraz rodzaje kijków do nordic walkingu, szybciej zdecydujesz – spacerować czy nie?

Co zwiedzić w Algarve?

0
Co zwiedzić w Algarve?

Portugalskie Algarve kusi wyjątkowo atrakcyjnym klimatem i pięknymi widokami. Miejscowość jest wręcz idealna, żeby spędzić tutaj wakacje, wczasy lub urlop. Corocznie odwiedza ją mnóstwo turystów, którzy liczą nie tylko na możliwość uzyskania pięknej opalenizny na jednej z rozległych plaż, ale chcą również pozwiedzać i nacieszyć oczy wspaniałym dorobkiem kulturalnym.

 Na obejrzenie czekają między innymi:

 Lagos

To nie pojedyncza atrakcja, tylko całe miasteczko pełne wspaniałości. Lagos powstało w zamierzchłej przeszłości jako celtycka osada. Dużo dawnych budynków „zjadł” czas, ale panuje tutaj niepowtarzalny klimat, odczuwalny od razu po przyjeździe. Będąc w Lagos, musicie koniecznie wybrać się na spacer po plażach. Jest ich wyjątkowo dużo, a wyjątkowa uroda niektórych, np. Praia de Dona Ana uczyniła z nich symbol rozpoznawczy Portugalii.

Ponta da Piedade

Ciekawa lokacja, którą należy zwiedzić wypływając w morze łodzią. Łodzie dostępne są już od 25 euro i zapewniają dość sporo atrakcji po dotarciu na miejsce. Wyprawa do Ponta da Piedade ucieszy z pewnością miłośników podziwiania naturalnych form oraz dzikiej natury, bardziej surowej niż w pozostałych częściach Algarve. Można ją zaplanować np. na wyjątkowo pogodny dzień.

 

Co zwiedzić w Algarve?

Praia de Falesia

Gdy szukasz naprawdę niesamowitej plaży, Praia de Falesia będzie najlepszym wyborem. Jak każda inna plaża, ta również oferuje możliwość opalania się, swobodnego wypoczynku oraz pływania w ciepłych falach morskiej wody. Jest jednak wyjątkowo urodziwa w związku z tym, że otaczają ją wysokie skały w kolorze ciemnej czerwieni. Można tutaj przyjechać bez wyposażenia, bo wszystko kupicie na miejscu: dostępne są leżaki, parasole, słodycze, stroje kąpielowe, jak też przeróżne produkty spożywcze umilające pobyt.

Przylądek Sao Vincente

Będąc w Algarve nie można nie wpaść chociaż na chwilę na obszar przylądku Sao Vincente. Ten piękny kawałek lądu jest jednym z ważnych punktów na mapie – najdalej wysuniętym w kierunku południowo zachodnim przylądkiem w Europie.

Faro

Urok tej miejscowości jest może dość nietypowy, jak wynika z reakcji turystów, ale Faro stanowi ciekawy przystanek podczas regularnego zwiedzania Algarve. Wypoczynek tutaj trzeba koniecznie zacząć od obejrzenia wyjątkowo uroczej starówki z parkiem Jardim Manuel Bivar, posągiem św. Tomasza z Akwinu, kaplicą różańcową wyłożoną płytkami azulejos i szeregiem obronnych murów. Turystów kusi także obecność malowniczej laguny i portu, który wydaje się trwać tutaj od wieków. Oczywiście znajdzie się też coś dla miłośników zakupów – powinni szczególnie odwiedzić ulicę Rua de Santo Antonio.

Kaplica Kości

Ten ciekawy zabytek zbudowany został z kości ludzkich. Będąc w Algarve trzeba koniecznie obejrzeć kaplicę Capela Dos Ossos i być może zrobić sobie zdjęcie na tle czaszek i różnych innych części szkieletu (zdjęcia są jednak płatne). Obecność szczątków nie przeszkadza, a wręcz przyciąga turystów, którzy przyjeżdżają do Evory (tutaj dokładnie zlokalizowana jest kaplica) tylko dlatego, by obejrzeć to oryginalne miejsce.

Co zwiedzić w Delhi?

0
Co zwiedzić w Delhi?

Ogromne i zatłoczone Delhi na pierwszy rzut oka ma mało wspólnego z turystycznym rajem. Miasto ma ponad 14 mln mieszkańców, dlatego też ulice są pełne ruchu o każdej porze dnia i nocy. Jeśli nie odstraszy was pozornie mało interesująca panorama Delhi, gorąco zachęcamy do bliższego przyjrzenia się miastu. Może to być doskonały wstęp do zwiedzania większej części Indii północnych albo też zupełnie samodzielna wycieczka.

 Co można obejrzeć w Delhi:

 – Stare Miasto – Old Delhi, Shahjahanabad

Starówka to naprawdę ciekawy i mocny punkt planu wycieczki po Delhi. Żeby jednak się tam dostać, trzeba „sforsować” pozostałości dawnych murów obronnych, jeszcze wyposażonych w trzy bramy. Shahjahanabad pamięta czasy wyjątkowej świetności Indii, ponieważ powstawało za panowania jednego z cesarzy – Szahdżahana. Będąc tutaj, warto oglądać wszystko, co zauważymy, bo większość zabytków i obiektów architektonicznych jest naprawdę interesująca. Większość turystów dociera do Starego Miasta np. taksówką lub rikszą, co stanowi ciekawy akcent, a później używa rowerów lub ewentualnie chodzi na piechotę. Jest tu dużo świątyń, chociażby Digambara Jain z ptasim szpitalem lub świątynia Gauri Shankar zawierająca ponad osiemsetletni symbol Siwy o kształcie fallusa. Są tutaj również piękne meczety – Fatehpurri Masjid, Sunehri Masjid, lub Jama Masjid.

– Jama Masjid

Jeden z meczetów w Old Delhi. Jest to tzw. Meczet Piątkowy, którego piękna architektura zdobi lokację już od 1656 roku. Stanowi największy obiekt tego typu na terenie Indii. Potężna budowla była wznoszona z ogromnym zaangażowaniem  przez tysiące ludzi. Odwiedzając Shahjahanabad, ciężko nie zauważyć ogromnych rozmiarów meczetu, Co zwiedzić w Delhi?zwłaszcza że jego umieszczenie – na wzgórzu centralnie rozlokowanym w Old Delhi – zapewnia doskonałą widoczność. Meczet posiada wschodnią, północną i południową bramę.

– Lal Kila – Czerwony Fort

Lal Kila wzniesiony jest w całości z czerwonego piaskowca. Podobnie jak w przypadku wielu innych budowli w Old Delhi, również on powstał z inicjatywy cesarza Szahdżahana. Kiedyś był siedzibą rządu, obecnie stanowi zabytek widniejący na każdej liście do zwiedzania. Posiada sześć bram i mnóstwo różnych sal, które kiedyś służyły do przeróżnych ważnych celów – jest na przykład Sala Przyjęć lub Sala Audiencji Prywatnych. Fort jest też wyposażony w liczne pomieszczenia niezbędne dla cesarskiej rezydencji, między innymi pałace i pokoje żon, liczne łaźnie, fontanny z różaną wodą (fontanny wytrzymały próbę czasu, różana woda niekoniecznie).

– Jantar Mantar

Kolejny zabytek, który trzeba zobaczyć będąc w Delhi, to obserwatorium astronomiczne Jantar Mantar. Powstało ono bez zadaszenia, posiada kamienne wyposażenie służące do pomiarów i obserwacji nieba. Uważa się, że Jantar Mantar jest najstarszym takim obiektem na świecie. Maharadża Jaja Singha, który odpowiedzialny jest za powstanie obserwatorium, ma na swoim koncie jeszcze kilka podobnych astronomicznych cudów dostępnych między innymi w miastach Benares i Jaipur.

– Brama Indii

Po prostu brama – ale za to wyjątkowa. Powstała jako hołd dla żołnierzy walczących podczas I Wojny Światowej. Odwiedza ją bardzo wielu turystów. Miejsce uważane jest za dość niebezpieczne z uwagi na spory, międzynarodowy tłum.

Co zwiedzić w Chiang Mai?

0
Co zwiedzić w Chiang Mai?

Wyprawę do Tajlandii można zacząć niemalże od dowolnego punktu tego pięknego kraju. Jednym z ciekawych pomysłów jest odwiedzenie wpierw urokliwego Chiang Mai, miejscowości położonej na północy. Kwitnie tutaj rozbudowany ruch turystyczny, jest mnóstwo ofert wypoczynkowych, więc bez problemu znajdziecie dla siebie nie tylko lokum, ale też np. transport.

 –  Stare Miasto

Pobyt w Chiang Mai dobrze jest zacząć od zwiedzenia Starego Miasta. Jest to lokacja o bogatej historii, posiadająca mury obronne i stare bramy. Niektóre fragmenty murów zostały zachowane w całkiem dobrym stanie, inne odrestaurowano, jak np. bramę główną Thapae. Dzięki temu można zobaczyć, jak tego typu fortyfikacje prezentowały się dawniej. Dzięki pracom, jakie wykonano w celu przywrócenia Starego Miasta do względnej świetności, lokacja stała się wyjątkowo przyjazna turystom. Można tutaj wejść na piechotę lub wjechać samochodem, co w żaden sposób nie zagraża obecnym wokół zabytkom. Będąc w tym wyjątkowym miejscu, warto przyjrzeć się bramom – występują w punktach odpowiadającym czterem stronom świata. Są dobrze zachowane i w efektowny sposób oddzielają resztę świata od zwiedzanej lokacji. Miłośnicy sztuki sakralnej znajdą tutaj mnóstwo obiektów do podziwiania. Świątynie – po tajsku „Wat” – są wkomponowane w pozostałą architekturę i gęstą sieć ulic i uliczek. Stare Miasto jest rajem dla wielbicieli pamiątek i zakupów połączonych z targowaniem się. Rozlokowane wśród ulic sklepy pełne są przedmiotów przykuwających wzrok i często bardzo funkcjonalnych. Kupić coś można również na ulicy u krążących sprzedawców lub na jednym ze straganów.Co zwiedzić w Chiang Mai?

– Wat Phrathat Doi Suthep

Jest to bardzo interesująca świątynia ulokowana na wzgórzu, którego nazwę częściowo nosi (Doi Suthep). Żeby tam dotrzeć, od centrum trzeba przejechać mniej więcej 15 km – na przykład rowerem lub skorzystać z jednej ze zorganizowanych wycieczek, bo wtedy jest zapewniany transport i osiągnięcie celu jest o wiele łatwiejsze. Przy okazji polecamy Wam serdecznie właśnie takie wycieczki – są opcją o wiele tańszą niż samodzielne zwiedzanie wszystkich atrakcji Chaing Mai i pozwalają je obejrzeć bez nadkładania drogi.

– Wat Chedi Luang

Kolejna urocza świątynia. Jest na swój sposób wyjątkowa, gdyż kiedyś znajdował się tutaj słynny posąg Buddy – Szmaragdowy Budda (obecnie przeniesiony do Bangkoku). Turyści z całego świata przy okazji pobytu w Chiang Mai spędzają w Wat Chedi Luang dość sporo czasu, gdyż jest tutaj dużo do oglądania. Miejsce ma znakomity klimat i uważane jest za jedno z najpiękniejszych obiektów sakralnych. Plusem jest to, że przed zwiedzającymi nie są stawiane praktycznie żadne ograniczenia.

Wat Phra Singh

Kolejna świątynia – uważana za wyjątkowo wspaniałe arcydzieło sztuki sakralnej. Podobnie jak większość buddyjskich świątyń, wewnątrz Wat Phra Singh znajduje się ogromnych rozmiarów posąg Buddy. Będąc w Chiang Mai nie można tutaj nie wstąpić, zwłaszcza że świątynia jest położona w samym centrum miasta. Oprócz zwiedzania obiektu można również obejrzeć jego otoczenie, podkreślające wszystkie wizualne walory świątyni.

 

Co zwiedzić w Casablance?

0
Co zwiedzić w Casablance?

Żeby odwiedzić piękną Casablancę, musicie wybrać się do Maroko, a konkretnie do Afryki. Wypoczynek w Casablance jest idealnym rozwiązaniem dla miłośników świeżego powietrza, afrykańskiego słońca, niepowtarzalnych zabytków i smakowitych, innowacyjnych dań. To wszystko dostępne jest po przybyciu tutaj w wybranej porze roku. Żeby zobaczyć jak najwięcej, warto dobrze zaplanować swój pobyt, uwzględniając na przykład ofertę różnych biur turystycznych.

 – Meczet Hassana II

Zabytek ten nie jest zwyczajnym meczetem – każdy, kto przybywa do Casablanki i ogląda go, jest bezbrzeżnie zachwycony. Meczet Hassana II zlokalizowano niezwykle korzystnie w bezpośrednim sąsiedztwie oceanu i nieba. Budowla zdaje się wyrastać z jednego a wrastać w drugie. Taka lokalizacja sprzyja modlitwie i skupieniu. Trzeba również wiedzieć o tym, że minaret występujący przy tej świątyni jest największym tego typu obiektem na świecie – jego wysokość to 210m. Całą budowlę udekorowano tak, by cieszyła oczy użytkowników, co rzuca się w oczy zwłaszcza po upływie wieków od jej powstania.Co zwiedzić w Casablance?

– Plac Mohammeda V

Urokliwy plac Mohammeda V znajduje się w centrum Casablanki. To niby zwykły plac, ale jest uważany za miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w Maroku. Praktycznie ciągle pełen ludzi i gwaru, plac zawiera fontannę, przy której można posiedzieć i ochłodzić się. To doskonałe miejsce, by wyznać sobie wzajemnie miłość lub zrobić pamiątkowe zdjęcie w gronie najbliższych znajomych.

– Stara Medyna

To lokacja charakteryzująca się orientalnym stylem. Odwiedziny tego fascynującego, starego „miasteczka” będą dla was niezapomnianym przeżyciem. Przypomina ono typowe arabskie miejscowości, poza tym słynie z wyjątkowej gościnności. Można tutaj zwiedzać i oczywiście robić zakupy. Jednym z miejsc koniecznych do zobaczenia jest meczet „piątkowy” Chleuh. Sam spacer po ulicach Starej Medyny dostarczy wam mnóstwo wrażeń wzrokowych.

 – Nowa Medyna

Skoro jest Stara Medyna, musi być też Nowa – oczywiście warto ją zwiedzić. Inna nazwa tej lokacji to Quartier Habous. Turyści docenią to miejsce głównie z uwagi na swoistą mieszankę nowoczesności z elementami staroświecczyzny i dorobku kulturalnego dawnych czasów. Nowa Medyna jest o wiele młodsza od Starej, ale ma już swoje lata i również można tutaj sporo pozwiedzać. Miłośnicy zakupów znajdą wiele ciekawych sklepów i będą mogli nabyć np. pamiątki dla swoich bliskich.

Pałac Królewski

Odwiedziny Casablanki nie liczą się, jeśli nie zwiedzicie przy tej okazji Pałacu Królewskiego. To rozległa lokacja, posiadająca mnóstwo mniejszych i większych budynków, które można oglądać z zewnątrz i od wewnątrz. Są świetnym tłem do zdjęć z wakacji, zapewniają przyjemny wypoczynek i gwarantują możliwość samodzielnego odkrywania wielu różnych tajemnic.

Hammam

W Casablance znajdziecie również bardzo interesujące łaźnie w stylu tureckim. Należą do typowego wyposażenia miejscowości i można z nich normalnie korzystać. Chociaż pamiętają dawne, dawne czasy, stanowią doskonały przykład, że prawdziwa jakość nigdy się nie starzeje. Korzystanie z łaźni jest przyjemne dzięki ich wyjątkowej architekturze,  klimatycznemu oświetleniu i obecności pary wodnej.

7 najpiękniejszych plaż w Hiszpanii

0
7 najpiękniejszych plaż w Hiszpanii

Udane wakacje, wspaniały urlop, niezapomniany wypoczynek – prawda, że to wszystko od razu kojarzy się Wam z Hiszpanią? Kraj ten jest prawdziwym rajem dla turystów, a dodatkowym czynnikiem zachęcającym do podróży tam jest tani system linii lotniczych. Za niewielkie pieniądze łatwo można zorganizować sobie podróż i szereg atrakcji po przylocie.

Hiszpania ma wiele do zaoferowania, ale jednym z wyjątkowo cenionych aspektów są piękne plaże. Łącznie jest ich ponad 800 km, są piaszczyste i malownicze. Oferują turystom wiele różnych możliwości opalania się, kąpieli w ciepłej morskiej wodzie i spacerowania po piasku. Z uwagi na świetny klimat, do Hiszpanii można wybrać się niemal o dowolnej porze roku. A oto krótki przegląd plaż najbardziej godnych polecenia:

– Illas Cies – Galicja

Wypoczynek na Wyspach Cies będzie składał się przede wszystkim z plażowania – nie sposób nie korzystać z tak pięknych plaż, zwłaszcza że sporo z nich oferuje dogodne warunki dla turystów szukających chwili spokoju. Dzięki dużemu obszarowi plaż oraz korzystnemu położeniu (plaża znajduje się nieco dalej niż pozostałe) jest tutaj ciszej i mniej tłoczno. Na taką cechę plaż Illas Cies wpływa też fakt, że wchodzą w skład parku narodowego. Najbliższe hotele znajdują się dość daleko, nie ma obiektów typowych dla ważnych turystycznie miejsc, można ewentualnie przespać się w namiocie.

– Cala Tarida – Ibiza

To prawdziwie dziewicze plaże i wody, których czystość pozwala na swobodną obserwację podwodnego świata. Pobyt tutaj będzie świetnym wyborem, jeśli kochacie przepiękne widoki i elementy dzikiej natury. W wodzie można nurkować, uprawiać sporty wodne m.in. kajakarstwo, a na plaży można oczywiście opalać się.

– Sitges – Katalonia

Rozbudowany kompleks plaż składa się z około 30 rozdzielonych zatoczkami terenów. W Sidges znaleźć można tereny mocno nasłonecznione i bardziej zacienione, jak również wiele miejsc oferujących dodatkowe formy rozrywki. Występują tu plaże dla konkretnych grup, np. plaże dla gejów czy nudystów.7 najpiękniejszych plaż w Hiszpanii

Playa de la Concha – San Sebastian

Ta plaża cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem turystów. Każdego roku jest ich tutaj tak dużo, że nie ma w ogóle miejsca na kolejnych (a mimo to i tak się mieszczą). Plażę otaczają czyste, ciepłe wody, które wykorzystywane są do uprawiania różnych sportów wodnych.

Cala de Algaiarens – Minorka

Plażę charakteryzuje duża ilość piasku oraz wysokiej jakości widoki. Jest dużo dziewiczych zakątków, których odkrywanie może przysporzyć wiele przyjemności. W porównaniu do innych plaż w Hiszpanii, tutaj nie ma aż takich tłumów. Wody otaczające plażę są bardzo czyste, z czego korzystają zwłaszcza ludzie zainteresowani odkrywaniem podwodnych cudów.

– Cabo de Gata – Almeria

Plaża o zróżnicowanej linii brzegowej, zawierająca własną pustynię (w niektórych miejscach występuje tu specyficzny krajobraz pustynny). Woda wokół jest bardzo czysta, wręcz krystaliczna. Miłośnicy przyrody przy okazji pobytu tutaj mogą odwiedzić okoliczny rezerwat.

– Playa de Las Catedrales – Galicja

Typowa dla Galicji plaża o kształcie półkola. Poza typowymi możliwościami plaży, jest tutaj dużo do oglądania, zwłaszcza, gdy jest odpływ, bo widać wtedy mnóstwo różnych form skalnych stworzonych w naturalny sposób.

Co zwiedzić w Porto?

0
Co zwiedzić w Porto?

Porto jako cel letnich (i nie tylko) wojaży stanowi miejscowość idealną do zwiedzania. Zapewni Wam świetny wypoczynek, ciekawą lekcję historii oraz tło do wielu pięknych wakacyjnych zdjęć. Miasto można oglądać na różne sposoby, ale godne polecenia jest rozpoczęcie od przekroczenia rzeki nazwanej dźwięcznie Douro do  Vila Nova de Gaia. Gdy to zrobicie, po raz pierwszy będziecie mogli ujrzeć na własne oczy fascynującą panoramę miasta. Żeby w dalszej kolejności zająć się spokojnym zwiedzaniem, polecamy skorzystanie z karnetu Passe Porto, który nabyć można w dowolnym obiekcie turystycznym. Karnet pozwala na bezpłatne używanie wszelkich środków komunikacji miejskiej i pozamiejskiej, jak też zapewnia różne zniżki przydatne turystom.

 

A oto i propozycje atrakcji, których nie możecie ominąć podczas zwiedzania:

– Ponte Luis I

Jest to bardzo interesujący most, który przez lata stał się symbolem miasta i jego znakiem rozpoznawczym. Stalowa, dwukondygnacyjna konstrukcja ma za sobą czasy wyjątkowej świetności, kiedy to dzięki swoim wymiarom – 385,25m długości – znajdował się na pierwszym miejscu wśród wszystkich mostów świata. Jego nazwa dotyczy jednego z dawnych królów, Ludwika I, na którego chwałę most ten istnieje od 1886r.Co zwiedzić w Porto?

Rzeka Douro

Większość turystów przyjeżdża do Porto z myślą przepłynięcia tej rzeki. Podróż będzie najlepsza po zmroku, bo chociaż za dnia miejscowość jest naprawdę piękna, w nocy uzyskuje zupełnie inne oblicze. Podczas spływu rzeką warto zrobić kilka zdjęć dokumentujących niesamowitą atmosferę. To miejsce świetne dla zakochanych. Wystarczy wysiąść z łodzi, by odpocząć i zjeść coś razem w jednej z nadbrzeżnych restauracji.

Praca da Ribeira

Jest to wyjątkowo interesująca dzielnica, której wyjątkowość jest oparta na potężnym zestawieniu kontrastów. Stanowi połączenie slumsów z bogatymi domostwami szanowanych obywateli Porto. W sezonie spotyka się tutaj wielu turystów, ale tłok i gwar jest efektem wyjątkowej ruchliwości mieszkańców dzielnicy. Specyficzną atmosferę tworzą widoczny z daleka most Ponte Luis I, liczne atrakcje turystyczne, jak też miejsca, w których można coś zjeść i chwilę odpocząć.

Dworzec Kolejowy Sao Bento

Ten wyjątkowy dworzec kolejowy ma dużą halę, która może pomieścić wielu oczekujących i do tego jest bardzo malownicza – główną atrakcję tego miejsca stanowią kafelki ilustrujące historię Portugalii. Można potraktować to jako małą lekcję historii lub przyjemny umilacz czasu oczekiwania na przyjazd pociągu. Płytki ukazują mnóstwo ważnych wydarzeń dla kraju. Dworzec został uruchomiony w 1916 roku.

Capela das Almas

Coś dla miłośników sztuki sakralnej – niewielka, ale bardzo urocza świątynia, w której można również podziwiać płytki identyczne, jak we wspomnianym już dworcu (nazywają się azulejos).

Igreja de S Francisco

Również świątynia, o bardzo bogatej historii i zawierająca elementy wielu różnych stylów architektonicznych. Wnętrze klasztoru zostało urządzone w barokowym stylu, choć kościół powstał w okresie gotyku (podwaliny wzniesiono już w 1383r.).

Co robić w Bangkoku?

0
Co robić w Bangkoku?

Wypoczynek w Bangkoku to pomysł na niezapomniane wakacje lub wyjazd na wczasy z rodziną. Niezależnie od tego, czy wybierzecie się tutaj sami, czy w zorganizowanej grupie, warto dobrze zaplanować plan zwiedzania i korzystania z dostępnych atrakcji. Dzięki temu maksymalnie wykorzystacie czas i zobaczycie jak najwięcej z fascynujących tajemnic Bangkoku. Pewne jest, że nie będziecie się tutaj nudzić!

Wyjątkowy targ

Na pewno warto odwiedzić tzw. weekendowy  targ Chatuchak. Jest to wyjątkowe wydarzenie w życiu Bangkoku, zwłaszcza dlatego, że dostępne oferuje nielimitowane atrakcje zakupowe. Rozległy obszar poświęcony na pomieszczenie wszystkich stoisk – ponad 8000 – gwarantuje turystom prawdziwy szał zakupów. Mówi się, że można tutaj znaleźć dosłownie wszystko, dlatego też są osoby, które regularnie wracają do miasta tylko z powodu  możliwości nabycia czegoś nowego na Chatuchaku. Obowiązuje tutaj ważna zasada – nie zgadzać się na ceny poszczególnych produktów bez uprzedniego potargowania się.

Salony masażu

Oczywiście najlepszy masaż tajski tylko w Tajlandii. Bangkok zapewni Wam możliwość skorzystania z usług najbardziej wykwalifikowanych masażystów znających się na rzeczy. Warto odwiedzić wybrany salon na przykład na początku swojej wędrówki po stolicy lub też zafundować sobie taką przyjemność pod koniec dnia, co będzie doskonałym relaksem po całych godzinach intensywnego używania mięśni.

Oczywiście jest też Chinatown

Fascynujący klimat Chinatown spodoba się wielu osobom. Koniecznie tu zajrzyj, zwłaszcza jeśli pierwszy raz odwiedzasz Bangkok. Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne, warto dać się zwieść feerii barw i wszechobecnemu gwarowi. Na tle i tak niesamowitego Bangkoku Chinatown wyróżnia jeszcze większa wyjątkowość.

Co robić w Bangkoku?

Jest tu mnóstwo turystów i barwnie ubranych tubylców. Dla miłośników nowości godna polecenia jest miejscowa kuchnia, warto też zarezerwować sobie trochę czasu na radosne buszowanie po sklepach i straganach.

Wszędzie można coś kupić

Specyfika Bangkoku to również mocne nastawienie na robienie zakupów. Jest tutaj naprawdę mnóstwo sklepów, centrów handlowych, marketów i oczywiście straganów czy prywatnych sprzedawców. Jeśli lubisz zakupy, poczujesz się jak w raju. Krótki wyjazd na urlop może okazać się niewystarczający, żeby się z tym wszystkim zapoznać, warto też uważać na pojemność konta bankowego. W sklepach i na straganach znaleźć można produkty luksusowe, markowe lub też wykonane z ogromną starannością rękodzieło, antyki, pamiątki itd.

Radosna konsumpcja

Zakupy to nie wszystko. Spędzanie w sklepach długich godzin na pewno spowoduje, że zrobicie się bardzo głodni. Zaspokojenie głodu nie jest trudne, wystarczy rozejrzeć się wokół i znaleźć najbardziej wpadający w upodobania punkt. Wszędzie są niewielkie budki i stragany z przekąskami, mięsem z grilla, smacznymi zupami itd. Wielu turystów bardzo docenia lokalny przysmak – smażone taro oraz banany.

Wyprawa po rzece Chao Phraya

Skorzystanie z możliwości przejażdżki wybraną formą transportu po tej rzece jest turystyczną tradycją. Jeśli również chcesz spróbować, możesz wykorzystać np. popularne w tym regionie taksówki wodne. Wzdłuż rzeki znajduje się mnóstwo zabytków, dlatego też szukaj takiej opcji podróży, która zawiera darmowe wysiadanie i wsiadanie w zależności od potrzeb. Dzięki temu obejrzysz wiele ciekawych rzeczy.

 

Co zwiedzić w Marrakeszu?

0
Co zwiedzić w Marrakeszu?

Marrakesz może być bardzo ciekawym miejscem do spędzenia tam dłuższego wypoczynku. Jest to jedno z najbardziej znanych miast w Maroku, a zarazem największe. Określane „Czerwonym Miastem”, zapewnia niesamowite doznania z uwagi na połączenie różnych elementów kulturowych, fascynujących historii oraz na gorący, prawdziwie wakacyjny klimat. Warto spróbować wybrać się tutaj w chłodniejszej porze roku, żeby móc bez problemów spędzić jak najwięcej czasu podziwiając niesamowite zabytki i piękne widoki.

Bab Agnaou

Zacznijcie zwiedzanie od Bab Agnaou. Większość popularnych zabytkowych miast lub części miast (np. starówek) posiada jeszcze pozostałości bądź nawet całkiem nieźle zachowane mury obronne. Bab Agnaou to dziewiętnasta brama Marrakeszu. Jest już dość stara (wzniesiono ją w XII w.), ale praktycznie nienaruszona zębem czasu. Turyści nie wiedzieć czemu (może właśnie z uwagi na świetny stan oraz estetykę wykonania – łukowate sklepienie, motywy kwiatów, itd.) najbardziej interesują się tą bramą niż pozostałymi osiemnastoma. Jak przystało na Czerwone Miasto, bramy jak i mur wykonane są z czerwonego kamienia.

– Pałac  El Badi

Pałac El Badi to po prostu Niezrównany Pałac. Nazwa ta doskonale charakteryzuje zabytek, który po prostu musicie obejrzeć, będąc na urlopie w Marrakeszu. Wielokrotnie rozbudowywany, przerósł dawno pierwotną formę zawierającą 360 pokoi, szeroki dziedziniec oraz basen. To bardzo dekoracyjny obiekt, ozdobiony m.in. marmurem i złotem. Zwiedzanie Niezrównanego Pałacu to ciekawa rozrywka zarówno dla przeciętnych turystów, jak też dla miłośników historii i samodzielnego odkrywania tajemnic.

– Meczet Koutoubia

Większość zabytkowych meczetów to naprawdę piękne i wyjątkowe obiekty o dużym znaczeniu sakralnym. Meczet Koutoubia nie stanowi wyjątku, gdyż od XII w., w którym powstał, jest nie tylko często i chętnie odwiedzaną świątynią, ale również  cenionym zabytkiem. Zaletami budynku są niezwykłe dekoracje wykonane z kamienia piaskowego oraz wysoki (77m) minaret.Co zwiedzić w Marrakeszu?

Ben Youssef Madrasa

To kolejny wyjątkowo ciekawy budynek – wykonany i udekorowany został w stylu alhambryjskim. Zdobienia i inne elementy dekoracyjne są naprawdę niesamowite, zwłaszcza jeśli ogląda się je o odpowiedniej porze (najlepsze są godziny poranne lub wieczorne), bo właściwy kierunek padania promieni słonecznych podkreśla urodę wnętrza i zewnętrza. Ben Youssef Madrasa to gratka dla miłośników architektury, ale również po prostu kolejny świetny obiekt na trasie planu zwiedzania Marrakeszu.

– Ogrody Majorelle

Podczas wypoczynku w Marrakeszu dobrze będzie też odpocząć w przyjemnie zielonym otoczeniu. Gwarantują to Ogrody Majorelle – efektowna, rozległa lokacja, dzięki której można nie tylko złapać oddech w ramach przerwy na zwiedzanie, ale też zapoznać się z wieloma ciekawymi okazami roślin, które zostały tutaj zebrane i rosną w zbliżonych do naturalnych warunkach.

– Suk w Marrakeszu

Marrakesz nie byłby tym samym miastem bez rozległego targowiska, które tutaj nazywa się suk. Na suku można kupić niemalże dowolne towary. W dobrym tonie jest targować się o cokolwiek, nawet jeśli cena w miarę nam odpowiada (sprzedawcy to uwielbiają).

Costa Brava – co zwiedzić?

0
Costa Brava – co zwiedzić?

Jedyne w swoim rodzaju Costa Brava rozpościera się nad Morzem Śródziemnym. Atrakcyjna, przyciągająca swoim klimatem lokacja zapewnia turystom możliwość skorzystania z wyjątkowego połączenia wody i słońca. Costa Brava nie jest jednak miejscem do końca oswojonym. Charakter tego wybrzeża wciąż pozostał nieco dziki, dzięki czemu nawet korzystając z jednego z dostępnych kurortów, turyści mają opcję swobodnego zwiedzania i poznawania regionów bliżej natury. Jest kiedy wypoczywać, bo „lato” trwa tutaj 300 dni lub nawet więcej. Plaże, błękitne niebo i świeże powietrze kuszą przybyszów z całego świata do spędzenia tu wakacji czy wczasów.

Podczas swojego wypoczynku w Costa Brava koniecznie znajdź chwilę lub więcej na zapoznanie się z tutejszą fascynującą przyrodą. Spędź trochę czasu na plaży, wybierz się gdzieś łodzią lub odwiedź ciekawe muzeum. Dowiedz się więcej o swoich możliwościach:

 

– Kontakt z dziką przyrodą

Costa Brava nie może być określana grzeczną i miłą atrakcją dla turystów. Tutejsze wybrzeża noszą znamiona znacznego nieuporządkowania, zwłaszcza te graniczące z Francją. Zróżnicowana linia wybrzeża powoduje, że w niektórych miejscach nie ma opcji przepłynięcia lub przeprawienia się dalej w jakikolwiek inny sposób niż tylko pieszo.  Oczywiście nie wszędzie jest aż tak trudno. Są atrakcyjne drogi nadbrzeżne i wodne, dzięki którym szybciej dostaniecie się do wybranego miejsca, przy okazji podziwiając naprawdę fascynujące widoki. Do oglądania jest dużo, na przykład mnóstwo ziemnych i skalnych form o czerwonobrunatnym zabarwieniu, jak chociażby klify, strome zbocza, albo gęste lasy iglaste porastające część z nich.Costa Brava – co zwiedzić?

Wypoczynek na pięknych plażach

Powodem wzmożonego ruchu turystycznego w Costa Brava są jednak tutejsze plaże. Odwiedzającym to miejsce na usta cisną się dwa określenia „złociste” i „och, ale tu dużo piasku”. Z tej przyczyny nad brzegiem morskim w Costa Brava roi się od turystów w bardzo zróżnicowanym wieku. Idealny na wypoczynek klimat gwarantuje uzyskanie pięknej opalenizny w bezpieczny i przyjemny sposób. Linia brzegowa tworzy niewielkie zatoki, dzięki czemu krajobraz jest malowniczy i niebanalny. Pomimo naprawdę wielkiego zainteresowania organizacją urlopów czy wczasów właśnie w Costa Brava wszyscy przyjeżdżający tutaj jakoś się mieszczą – niektóre plaże mają nawet 4 kilometry długości, więc miejsca jest wystarczająco. W sezonie turyści radośnie korzystają z kąpieli słonecznych i pluskają się w wodzie. Być może dlatego Costa Brava to inaczej „Kąpielisko Europy”.

– Dodatkowe atrakcje „po godzinach”

Nie samym plażowaniem i podziwianiem przyrody człowiek żyje – wieczorem lub właściwie o dowolnej porze można wybrać się na zwiedzanie lub skorzystać z różnych obiektów kulturalnych. Dla przykładu, w miejscowości Blanes znajdziecie rozbudowany ogród botaniczny, w Lloret de Mar możecie przetańczyć całą noc, a w Cadaques zobaczyć można mnóstwo eksponatów związanych z tym, że niegdyś właśnie w tym miejscu swoje dzieła tworzyli Pablo Picasso, Salvador Dali, Gabriel Garcia Marquez.

 

ZOBACZ TEŻ