Co warto jeść jesienią

O tym, że odżywianie warto dopasować do poszczególnej pory roku, wie już niemal każdy. Zwykle zjadamy to, co przygotowała nam matka natura w danej porze roku. Zimą są to jabłka, gruszki, rzodkiewki, czy szpinak, wiosną zaś owoce takie, jak: truskawki i czereśnie, natomiast latem korzystamy z dobrodziejstw urodzajów, np. ogórków i pomidorów. Warto zaznaczyć, że latem powinniśmy jeść potrawy lekkie, natomiast gdy słupki rtęci się obniżają, potrawy nieco treściwsze, które nasycą nas na dłużej. Na co zatem warto postawić jesienią? Co okaże się najlepsze dla naszego organizmu?

Postaw na tłuszcze!

Jesienią zwykle robi się zimniej, nie trudno także przeziębienie lub chorobę. Jesień to także czas, kiedy warto porzucić letnią dietę, bogatą głównie lekkie przekąski i postawić na treściwsze produkty, które dostarczą nam niezbędnych witamin i ochronią przed zimowymi mrozami.  Dobrze jest zdecydować się na potrawy bogate w tłuszcze, np. wszelkiego rodzaju oleje, orzechy, rodzynki czy nabiał. Przygotowując obiad, postawcie na jedzenie cięższe, które uzupełni zapasy wilgoci w naszych organizmie. Z pewnością sprawdzą się smażone kotleciki, sałatki z dodatkiem oliwy czy potrawy przygotowywane na maśle.

Zadbaj o zdrowie z przyprawami

Jesień bywa przewrotna i po długotrwałych wiatrach, wysuszających nasz organizm i ciało, następują długotrwałe deszcze, często łapiemy wtedy katar. Na tę odmianę pogodową świetnie sprawdzą się potrawy przyprawione, ostre oraz bogate w naturalne antybiotyki. Idealny okaże się czosnek, który pomoże nam zwalczyć niejedno przeziębienie i katar. Pikantniejsze potrawy nie tylko uzupełnią smak potraw, ale także sprawią, że nie zachorujemy tak szybko i łatwiej będzie nam wyjść z przeziębienia. Świetnie sprawdzą się także produkty kwaśne, jak np. cytryna. Możemy ją dodawać do lekko przestudzonej herbaty lub wypijać z wodą i miodem na czczo. Idealnie pozbędzie się wszystkich toksyn z organizmu.

jesienne odżywianie

Jedz 3 posiłki dziennie!

Jesienią dobrze jest jeść 3 pożywne posiłki, które będą bogate w wiele witamin i dodadzą nam energii na cały dzień. Jak wiadomo, najbardziej obfite powinno być śniadanie. Możemy zdecydować się na wartościowe zupy mleczne lub owsianki zbożowe z dodatkiem owoców. Na obiad dobrze jest przygotowywać jak najczęściej rośliny strączkowe, w formie duszonych warzyw i bogatych w cebulę i czosnek. Uchroni nas to przed wychłodzeniem organizmu i trudniej będzie nam złapać chorobę!

Opracuj zdrową dietę

Ponad połowę składników, jakie powinniśmy jeść, powinny stanowić zboża, następnie gotowane i duszone warzywa sezonowe, później warzywa strączkowe i na końcu owoce sezonowe. Nie możemy zapominać także o produktach bogatych w witaminę C, a także kiszonych, jak np. o kapuście czy ogórkach. Warto pić także rozgrzewające napoje, herbaty z imbirem i kardamonem lub miodem i cytryną oraz sezonowe kawy. Pamiętajmy o stałym nawilżeniu i rozgrzewaniu organizmu od środku.

Prawidłowo opracowana i zbilansowana dieta powinna być bogata w 6 różnorodnych smaków, najlepiej, gdy są one dostępne sezonowo. Jesienią warto zatem jeść potrawy nawilżające nas od środka, np. bogate w tłuszcze, rozgrzewające, jak imbir czy ciepłe napoje, a także potrawy, które zapobiegną chorobom, np. czosnek lub cytryna. Warto także korzystać z sezonowych warzyw i dusić bakłażana lub szpinak, ponadto spożywać sporo zbóż, np. na śniadanie z dodatkiem miodu na wspomożenie pracy umysłu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here