Jak spakować walizkę?

Pakowanie bagażu jest dla jednych ekscytującym zajęciem, a dla innych niemiłą koniecznością. W grupie zwolenników znajdują się Ci, którzy miejsce zamieszkania opuszczają dość rzadko albo mają dobrze opracowany system przygotowywania się do eskapady. Druga grupa to osoby, które wyjeżdżają wielokrotnie w ciągu roku i wciąż pakują się jak początkujący – bez żadnej opracowanej koncepcji. Co zrobić, aby pakowanie nie było męczącym obowiązkiem, a lekkim i poprawiającym nastrój rytuałem będącym częścią zamierzonej wyprawy?

Przemyślana strategia

Dobry plan to podstawa przygotowania do podróży. Pakując bagaże trzeba uwzględnić szereg elementów, aby niewłaściwie dobrany ekwipunek nie psuł atmosfery eskapady. Droga jest ważna tak samo jak cel, a jakość wędrówki ma wpływ na nastroje po dotarciu do celu. Wybór walizki podróżnej powinien być dostosowany do środków komunikacji. Twarde sztywne walizki nadają się do samolotu, ale niekoniecznie do pociągu lub autobusu. W bagażniku samochodu osobowego, łatwiej jest natomiast zainstalować walizki miękkie, wykonane z materiału.

Na dobór walizki pod względem gabarytów mają wpływ długość oraz cel planowanego wyjazdu, a także klimat miejsca docelowego. Na kilkudniową delegację wystarcza mała podręczna torba na kółkach. Duża walizka może okazać się niezbędna w trakcie długiego pobytu poza domem. Kilkudniowy wyjazd do krajów, w których panuje zimny klimat, wymaga minimalnie walizki średniej, pozwalającej na zabranie ciepłej, zajmującej więcej miejsca odzieży.

Lista niezbędnych rzeczy

Sporządzenie listy znacznie przyspiesza i ułatwia proces pakowania. Lista jest również gwarantem wyboru rzeczy nieprzypadkowych i niezbędnych. Kwadrans refleksji nad kartką papieru i rozpisanie w punktach wszystkich niezbędnych do zabrania przedmiotów, może zaoszczędzić kilku chaotycznych godzin przypadkowego upychania i wyjmowania sztuk odzieży. Na liście można umieścić całą masę przedmiotów, zostawić ją na stole, a po kwadransie wykreślić to, co uważamy za zbędne. Po oczyszczeniu listy z rzeczy zbędnych można zabrać się do pakowania. Rozsądnie jest wkładając do torby poszczególne sztuki odzieży lub środków higieny osobistej, odznaczać spakowane ptaszkiem na liście. Pamięć jest zawodna, a to zmusza czasem do opróżniania całej torby w celu sprawdzenia obecności w środku potrzebnych akcesoriów. Dokument przedstawiający zawartość walizki rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Logistyczne pakowanie bagażu

Właściwa kolejność i odpowiedni sposób wkładania przedmiotów do walizki pozwala na maksymalne zagospodarowanie jej przestrzeni. Rzeczy duże, takie jak kurtki, ciepłe swetry lub ręczniki, należy umieszczać na dnie. Wyjątkiem są modele posiadające na spodzie swego rodzaju ożebrowanie. W takim przypadku poszczególne wgłębiania można wypełnić bielizną, skarpetkami lub innymi małymi częściami odzieży. Przedmioty ciężkie, które mogą przemieszczać się podczas transportu między sztukami odzieży, dobrze jest umieścić przy dolnym boku walizki, na którym znajdują się kółka. Na dnie umieszcza się również buty. Każdy z nich warto zawinąć osobno w siatkę foliową, izolując ich podeszwy od reszty ładunku. Obuwie jest również dobrym miejscem do przechowywania skarpet, które to chronią je od wewnątrz przed zgnieceniem i odkształceniem nosków.

Składanie sztuk odzieży

Rzeczy z materiału, który łapie zagniecenia, układa się starannie w kostkę, dostosowując wielkość składania do rozmiarów komory bagażu. Rzeczy, które nie ulegają trwałemu pofałdowaniu, dobrze jest zawinąć w rulon, starannie je sprasowując dłońmi w trakcie rolowania. Koszule i sukienki układa się na szczycie walizki, podobnie jak garnitury lub garsonki. Pozwala to zaraz po jej otwarciu, powiesić ubrania wyjściowe na wieszaku. W samym środku walizki, między ubraniami, układa się przedmioty kruche i wrażliwe, takie jak szkło czy porcelana. Każdy z nich powinien być osobno zawinięty w papier, który stanowi dodatkową warstwę amortyzacyjną. Pomiędzy ubraniami wkłada się również paski oraz inne sztywne dodatki do kreacji.

Środki higieny osobistej oraz lekarstwa

Kosmetyczka i apteczka to elementy ekwipunku, które mogą okazać się potrzebne w trakcie podróży. Dobrze, jeżeli znajdą się na wierzchu w miejscu, które umożliwia ich łatwe wydobycie, ale w taki sposób, aby nie gniotły nadmiernie złożonych koszul lub garsonki. Podobnie jest z książką lub e-bookiem. Aby uniknąć opróżniania połowy walizki w poszukiwaniu lektury, dobrze położyć je na samym wierzchu lub zapakować do zewnętrznej kieszeni. Wiele walizek wyposażonych jest w małe okienko do włożenia wizytówki. Jeśli takiego nie ma, rozsądnie jest zamocować w widocznym miejscu bagażu informację z danymi, co jest przydatne w przypadku jego zgubienia.

Źródło: www.globtroter.waw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here