Jak zastrzec kartę płatniczą?

Popularne karty płatnicze są niezwykle wygodne, bo pozwalają robić zakupy, regulować płatności za różne usługi bez konieczności noszenia ze sobą gotówki. Obecnie dzięki temu małemu kawałkowi plastiku można płacić dosłownie wszędzie, co ułatwia korzystanie ze sklepów nawet na totalnym odludziu, gdzie jest daleko do bankomatu lub placówki bankowej. Pewną wadą karty jest to, że dość łatwo ją zgubić – za każdym razem stanowi to ryzyko, że ktoś niepożądany włamie się nam na konto i wyda całą gotówkę. Na szczęście istnieje przydatne w takich sytuacjach narzędzie – zastrzeżenie karty płatniczej.

 

Pod pojęciem zastrzeżenia karty płatniczej rozumie się blokadę karty na wypadek użycia jej przez nieuprawnioną osobę. Za pomocą odpowiednich procedur dokonuje się zablokowania całego narzędzia, dzięki czemu nikt już nie będzie mógł z niego skorzystać. Karta taka może zostać zniszczona i wydawana jest nowa. Procedury zastrzeżenia stosowane są w przypadku zgubienia lub kradzieży karty. Trzeba też zastrzec zniszczoną kartę żeby móc otrzymać następną.

Przy okazji warto zwrócić uwagę na pewną kwestię  – PIN. Ten czterocyfrowy numer pozwala na wykonywanie operacji kartą tylko przez osobę, która umie go podać w bankomacie lub w terminalu płatniczym. Część ludzi ma jednak niezbyt godny polecenia zwyczaj zapisywania PIN-u na różnych kartkach trzymanych w portfelu lub co gorsza, na powierzchni karty za pomocą specjalnego flamastra. Dzięki temu potencjalny złodziej lub nieuczciwy znalazca karty może bez żadnych problemów wypłacić z niej pieniądze tak, jakby był jej prawowitym właścicielem.

  1. Pierwszym krokiem w przypadku kradzieży, zgubienia czy zniszczenia karty powinien być kontakt z bankiem, w którym ma się konto powiązane z daną kartą płatniczą. Można to obecnie zrobić na trzy sposoby: kontaktując się z infolinią banku telefonicznie, wchodząc na stronę internetową placówki lub udając się do najbliższego oddziału. Warto wybrać najszybszą metodę, żeby nikt nie zdążył spożytkować zgromadzonych na koncie środków.Jak zastrzec kartę płatniczą?
  2. Zamiast tych kroków można również skorzystać z uniwersalnego numeru telefonu – 828 828 828. Jest on bardzo łatwy do zapamiętania i działa całą dobę. Opcja ta jest możliwa do użycia przez właściciela większości polskich kart. Numer warto wbić sobie do pamięci telefonu komórkowego lub po prostu zapamiętać. Kiedyś może bardzo się przydać.
  3. Oprócz wspomnianego numeru (na który dodzwonimy się z dowolnego aparatu stacjonarnego oraz z własnej komórki) jest też strona internetowa – www.zastrzegam.pl. Być może ta forma okaże się wygodniejsza, chociażby z uwagi na to, że może brakować środków na koncie telefonu lub zgubimy go razem z kartą. Udostępnienie numeru i strony sprawia, że każdy człowiek, który utracił swoją kartę płatniczą w dowolny sposób sam może ją zastrzec bez żadnych dodatkowych formalności.
  4. Karty płatnicze poddane zastrzeżeniu są nieodwracalnie tracone. Nie uda nam się skorzystać z takiej karty nawet jeśli pomyłkowo zgłosiliśmy ją do zastrzeżenia (np. jeśli zgubiona karta nagle się znajdzie).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here