Wrocław – stolica Dolnego Ślaska – to miasto zaliczane do jednych z najstarszych ośrodków miejskich na terenie Polski. Miasto jest pełne zabytków pochodzących z różnych okresów jego historii. Są tutaj także atrakcje, które trudno byłoby znaleźć w innych polskich miastach. Należą do nich między innymi mosty.

 Wiele z nich stało się symbolami Wrocławia. Przed II wojną światową zgodnie z przyjętymi wówczas kryteriami liczbę wrocławskich mostów obliczono na 303. Po zakończeniu II wojny kryteria według, których budowle drogowe zyskiwało miano mostów uległy zmianie. Liczba mostów we Wrocławiu znacznie się zmniejszyła. Wciąż jednak pod względem ilości mostów Wrocław bije na głowę wszystkie polskie miasta; obecnie jest ich 117. Niektóre z nich to stare obiekty, które zostały zniszczone podczas oblężenia twierdzy Breslau w roku 1945, a po zakończeniu działań wojennych wiernie odbudowane. Wśród wrocławskich mostów nie brakuje także obiektów nowych wzniesionych kilkanaście czy kilka lat temu. Stolica Dolnego Śląska imponuje dużą liczbą nie tylko mostów, ale także kanałów. Z uwagi na te liczne obiekty miasto często nazywane jest „polską Wenecją”.

Najsłynniejszy wrocławski most: Most Tumski

Został zbudowany w roku 1889. Łączył i nadal łączy najstarszą część miasta – Ostrów Tumski – i wyspę Piasek. W roku 1945 podczas oblężenia został bardzo poważnie zniszczony. Wciąż – mimo że od zakończenia wojny upłynęło wiele lat – widoczne są na nim ślady odłamków. Most Tumski został zaprojektowany na wzór mostu w miejscowości Mannheim. Umieszczona przed wejściem na niego dwie figury: patrona miasta świętego Jana Chrzciciela i świętej Jadwigi Śląskiej, która jest fundatorką klasztoru cystersek. Na moście znajduje się 91 zabytkowych gazowych latarni, które po zapadnięciu zmroku zapala latarnik. Most Tumski nazywany jest także Katedralnym (od katedry świętego Jana Chrzciciela, która góruje nad Ostrowem Tumskim) lub Mostem Zakochanych. Ta ostatnia nazwa nawiązuje do zawieszanych przez zakochanych kłódek – symbolu miłości, która trwać będzie „aż po grób”.

Most Zwierzyniecki – perła wśród mostów Wrocławia

Ten zbudowany w latach 1895-1897 most jest uważany za jeden z najpiękniejszych wrocławskich mostów. Zlokalizowany jest we wschodniej części miasta. Sąsiaduje z Ogrodem Zoologicznym – stąd jego nazwa. Jest konstrukcją jednoprzęsłową opartą na pylonach zbudowanych z czerwonego piaskowca w stylu secesyjno-neoklasycystycznym.

Most Grunwaldzki – jeden z symboli miasta

Do jego budowy przystąpiono w roku 1908. Do użytku most został oddany w roku 1910. W ceremonii otwarcia uczestniczył cesarz Wilhelm II – dlatego początkowo nosił nazwę Most Cesarski. Obecna nazwa została mu nadana w roku 1945. Z istnieniem tego mostu wiąże się wiele legend. Jedna z najczęściej powtarzanych mówi o tym, że jeden z jego konstruktorów popełnił samobójstwo. W ostatnich miesiącach II wojny światowej Niemcy planowali zamienić most na polowe lotnisko. Wyburzyli wówczas jego charakterystyczne wieżyczki.

Wśród wrocławskich mostów jest także zbudowany w roku 2011 Most Milenijny.

Na wycieczkę po Wrocławskich mostach zaprasza www.kingsapartment.pl portal z luksusowymi  apartamentami w centrum Wrocławia. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here