Zdjęcie zamku w Chęcinach

Zamek Królewski w Chęcinach cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów. Jego okazały wygląd zachęca do zwiedzania, jak również organizacji ważnych imprez, w tym nawet zaręczyn oraz ślubów.

Rejon Świętokrzyski, to miejsce przepełnione historią oraz niepowtarzalnym klimatem. Jednym z najważniejszych zabytków, które koniecznie trzeba tu zobaczyć, jest Zamek Królewski w Chęcinach. Jego budowa rozpoczęła się już w XIII wieku. To wspaniałe miejsce, doskonale oddające atmosferę czasów swojej świetności. Dobra lekcja zarówno dla młodszych, jak i tych już całkiem dorosłych turystów.

Historia Zamku w Chęcinach

Zamek zbudowany został na skalistym wzgórzu 367 m n.p.m., z którego roztacza się doskonały widok na całą okolicę. Pierwsze wzmianki o nim sięgają roku 1306, kiedy to Władysław Łokietek podarował go wraz z okolicznymi wsiami biskupowi krakowskiemu Janowi Muskacie. Po roku jednak odebrał go z powrotem. Twierdza służyła za miejsce zbiórek wojska polskiego podczas walk z Krzyżakami, a potem więzienie dla jeńców. To tutaj tętniło życie polityczne, zjeżdżali się ludzie wpływowi, możnowładcy i najwięksi rycerze. Władysław Łokietek w 1331 roku, właśnie w Chęcinach, zwołał pierwszy oficjalny „zjazd urzędników państwowych”, co uważane jest za początek przyszłych sejmów.
Zamek stanowił rezydencję dla członków rodzin królewskich i również z jego pozycji hamowano najazdy wrogów, którzy obierali sobie drogę przez Chęciny.

Architektura zamku

Obiekt dzieli się na dwie części. Jako pierwsza stanęła górna, pomiędzy dwiema okrągłymi basztami. Sto lat później dobudowano część dolną, z charakterystyczną czworoboczną basztą i ostrołukową bramą. To tutaj znajdowała się cała część gospodarcza, wejście do budynku złożonego z trzech izb oraz piwnic. Pośrodku dziedzińca wykopano studnię o głębokości ok. 100 m. Połączona była ona podziemnym korytarzem z kościołem. W XIX wieku prowadzono tu prace renowacyjne, które po III rozbiorze Polski były absolutnie konieczne.
Okazałe baszty zamku widoczne są już z daleka i stanowią idealne urozmaicenie krajobrazu. Dwie z wież są okrągłe, a z najwyższej z nich, przy dobrej widoczności rozciąga się widok na Tatry.

Walory turystyczne zamku

Zabytkowa warownia, co roku przyciąga setki tysięcy turystów. Świadczy to o naszym przywiązaniu do przeszłości, o dążeniu do chęci zobaczenia na własne oczy tego, o czym uczymy się na lekcjach historii. To w tym zamku mieszkały królewskie rodziny, to tutaj stacjonowała Królowa Bona, podobnie jak żona Kazimierza Wielkiego oraz żona Władysława Jagiełły. To jak bardzo doceniamy tę twierdzę, zostało pokazane w 2015 r., kiedy to zamek w Chęcinach znalazł się na podium w plebiscycie na najlepszy obiekt turystyczny roku. Turyści zjeżdżają się tu nie tylko w sezonie. Przyjeżdżają goście z całego kraju, a nawet zza granicy. Okresowo organizuje się na tym terenie większe imprezy. Można obejrzeć pokazy walk rycerskich, iluminacji, wystrzałów z broni palnej, czy nauczyć się średniowiecznego tańca. Przedstawiane są również prezentacje życia sprzed kilkuset lat, wystawy rękodzieła i potrawy, którymi zajadano się przy królewskich stołach. To niezapomniane doświadczenie i możliwość przeżycia tego, co zwykle znamy tylko z filmów.

Jeśli chcesz zobaczyć warownię, a także skorzystać z innych okolicznych atrakcji, to sprawdź noclegi Chęciny, by zarezerwować sobie nocleg (w przystępnej cenie) w miejscu będącym idealną bazą wypadową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here