Jak uniknąć chorób tropikalnych

Dla przeciętnego Europejczyka wyjazd w egzotyczne miejsca może skończyć się dość przykrą infekcją. W krajach położonych w innym klimacie występują nieznane naszym organizmom bakterie i wirusy, które mogą wywołać niemałe spustoszenie czy nawet doprowadzić do śmierci. Walka z tropikalnymi chorobami jest trudna i nie zawsze się udaje, dlatego też zamiast próbować ją podejmować, lepiej jest zabezpieczyć się przed zagrożeniami z odpowiednim wyprzedzeniem.

Wybierz się do lekarza

Kontakt z lekarzem jest niezbędny, żeby dowiedzieć się więcej na temat potencjalnych zagrożeń. Wybierz się do specjalisty, który będzie mógł zapewnić przydatne porady w zakresie medycyny podróży i chorób tropikalnych. Musisz jednak zrobić to ze sporym wyprzedzeniem, bo spora część profilaktyki polega na szczepieniach ochronnych a te trzeba wykonać kilka tygodni przed wyjazdem. Uzyskasz wpis w specjalnej książeczce, którą koniecznie zabierz ze sobą w podróż. Lekarz poinformuje cię też, jak unikać zagrożenia najpoważniejszymi chorobami w regionie, do którego się wybierasz.

Istotne szczepienia

Praktycznie nie ma możliwości zabezpieczyć się przed niektórymi infekcjami bez odpowiednich szczepień. Konsultacja z lekarzem pozwoli ci opracować plan szczepień, co jest konieczne, by uniknąć trudności związanych ze stanem zdrowia. Pamiętaj by zapytać lekarza o to, które szczepienia wystarczą dożywotnio, a które będzie trzeba powtarzać (musisz wiedzieć, jak często). Jedną z poważnych chorób, na jakie jesteś narażony wyjeżdżając, jest wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B. Dzięki szczepieniu unikniesz największego zagrożenia, ale i tak musisz uważać na miejscu pobytu, by nie mieć kontaktu z zanieczyszczoną żywnością lub z ludźmi będącymi nosicielami wirusa. Warto uważać na przypadkowe kontakty seksualne, jak też na narzędzia i przedmioty stosowane w przeróżnych punktach usługowych (fryzjer, salon tatuażu).Jak uniknąć chorób tropikalnych

Unikaj bieżących zagrożeń

Nawet pakiet najlepszych szczepień nie zabezpieczy cię przed każdą ewentualnością zachorowania. Dlatego też zachowuj maksymalną higienę w miejscu pobytu – często myj ręce, zwłaszcza przy kontakcie z powierzchniami i przedmiotami używanymi przez innych ludzi, po użyciu środków komunikacji publicznej. Unikaj kontaktu z owadami – gdy gdziekolwiek wychodzisz, załóż strój chroniący cię przed ewentualnym ugryzieniem, a w domu zamontuj moskitierę. Owady bytujące w tropikach często są bardziej jadowite niż te, które występują w Polsce.  Jeśli cokolwiek jesz, przygotuj potrawę w odpowiedni sposób – dokładnie gotuj produkty, dzięki czemu zabijesz większość bakterii. Nie ryzykuj też, wychodząc na spacer w niewłaściwej odzieży. Zabezpiecz się nie tylko przed palącym słońcem, ale też przed możliwym kontaktem z drobnoustrojami i pasożytami. Zakładaj buty nawet gdy jest gorąco. Nie dotykaj obcych zwierząt i nie przebywaj w ich towarzystwie, gdy zachowują się nietypowo (ryzyko wścieklizny).

Dodatkowe środki ochrony

Zabierz ze sobą doskonale wyposażoną apteczkę. Skompletuj ją z pomocą lekarza lub osoby, która już wyjeżdżała do kraju, do którego ty się wybierasz.  Oprócz wkładania do niej różnych preparatów, zadbaj też o listę, co się tam znajduje i do czego jest, najlepiej w języku angielskim – ułatwi to udzielenie ci pomocy w różnych sytuacjach zagrażających życiu (np. gdy stracisz przytomność).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here