Śpiwory kempingowe - jak wybrać ten najlepszy

Wybierając się na kilkudniową wycieczkę w góry z plecakiem, czy po prostu z rodziną lub  znajomymi pod namiot kompletujemy odpowiedni ekwipunek. Aby spanie nie było przykrym wspomnieniem z wyprawy, zabieramy ze sobą odpowiednią karimatę lub dmuchany materac. Wszystko po to, by nie budzić się obolałym. Jest jeszcze jedna kwestia. Co zrobić by nie zmarznąć i przez całą noc odczuwać przyjemne ciepełko? Śpiwory kempingowe to idealne rozwiązanie dla wszystkich planujących noc pod namiotem. Używane przez turystów już od wielu lat ciągle ewoluują, by były jak najbardziej dostosowane do warunków.

Przed zakupem warto zastanowić się nad wyborem. Śpiwory kempingowe dzielimy na kilka kategorii:

ze względu na zakres temperatury – śpiwory schroniskowe, letnie (dwusezonowe), trzysezonowe oraz zimowe (czterosezonowe);

ze względu na rodzaj wypełnienia – syntetyczne (sprawdzają się w wilgotnych warunkach), puchowe;

ze względu na kształt – kopertowy, mumia, mumia poszerzona oraz mumia elastyczna.

Planując zakup śpiwora (odwiedź: https://milworld.pl/pol_m_Wyposazenie-Campingowe_Spiwory-Materace-i-Lozka_Spiwory-235.html) warto ponadto zwrócić uwagę na jego wagę. Szczególnie, jeśli mamy zamiar nosić go w plecaku. Znacznie lżejsze będą tutaj te z puchowym wypełnieniem. Aby zaoszczędzić trochę przestrzeni w bagażu, warto wybrać śpiwór typu mumia, który zwęża się ku dołowi, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca. Będzie też w nim cieplej niż w kopertowym. Jeśli jednak lubisz mieć dużą swobodę ruchów i nawet w nocy nie chcesz by coś Cię ograniczało, to lepiej skusić się jednak na kopertowy. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że można spiąć razem dwa tego typu śpiwory.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przeszukując śpiwory kempingowe w poszukiwaniu tego idealnego? Dobrze jest zapoznać się z właściwościami termicznymi konkretnego produktu. Zazwyczaj producent podaje cztery temperatury: górny limit, dolny limit, temperaturę komfortu oraz wskaźnik ekstremum. O co w nich chodzi?

Górny limit – to najwyższa możliwa temperatura otoczenia, w której w danym śpiworze jest w stanie spędzić noc mężczyzna bez przegrzewania się.

Dolny limit – to najniższa temperatura otoczenia, w której nie będziemy odczuwać dyskomfortu związanego z zimnem.

Temperatura komfortu – to temperatura otoczenia, w której mamy doskonałe warunki do snu. Kobiety powinny dodać do tej temperatury jeszcze 5oC.

Ekstremum – to wskaźnik przetrwania. Wskazuje najniższą temperaturę otoczenia, w której możemy przetrwać noc. Nie należy jednak zasypiać na dłużej niż 6h, aby nie dopuścić do hipotermii.

Jak widać wybór śpiwora kempingowego to nie lada wyzwanie. Trzeba wziąć pod uwagę swoje indywidualne preferencje, podane wyżej wskaźniki oraz miejsce, w którym mamy zamiar spędzić noc. Warto jednak podjąć to wyzwanie, by żaden szczegół nie zepsuł zaplanowanej wyprawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here