malaria

Malaria to bardzo groźna choroba pasożytnicza, która jest wywoływana przez pierwotniaki. Te pierwotniaki są z kolei roznoszone przez komary, oczywiście nie na całym świecie, ale głównie w strefach tropikalnych i subtropikalnych. Choroba ta jest więc problemem nie tylko dla mieszkańców tych obszarów, ale i dla turystów, którzy je odwiedzają.

Generalnie rzecz biorąc uznaje się, że kraje w których występuje malaria to głównie tak zwane kraje rozwijające się. Najbardziej Afryka tropikalna, czyli kraje, które są położone jeszcze na południe od największej na świecie pustyni, Sahary. Oprócz tego oczywiście Azja południowa oraz część Ameryki Południowej.

Występowanie malarii na świecie jest właśnie ściśle zależne od strefy klimatycznej, ale także od wysokości nad poziomem morza. Komary nie są bowiem w stanie przeżyć powyżej około 2-3 tysięcy metrów n.p.m. i dlatego tam z kolei malaria nie wstępuje.

W krajach gdzie występuje malaria często jest ona jednym z najbardziej poważnych problemów zdrowotnych, a nierzadko także główną przyczyną śmierci. Kto jest najbardziej zagrożony śmiercią z powodu malarii? Przede wszystkim dzieci i kobiety w ciąży, ale także podróżni z rejonów niemalarycznych (dzieje się tak dlatego, ponieważ ich organizm nie jest wystarczająco odporny).

Malaria rozwija się w ciągu około tygodnia od ukąszenia przez zarażonego komara i początkowo objawy są raczej typowo grypowe, to znaczy gorączka, zimne poty, bóle głowy, osłabienie, kiepskie samopoczucie. Potem mogą do tego dochodzić nawet takie kwestie jak wymioty czy biegunka. W skrajnych przypadkach może dojść do niewydolności niektórych organów wewnętrznych (najczęściej nerek) oraz do śpiączki.

Jeżeli podejrzewamy u siebie malarię (czyli występują przybliżone objawy, a niedawno byliśmy w tropikach) to koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem od chorób zakaźnych. Podstawą w diagnostyce jest mikroskopowe badanie krwi, które pozwala wyryć pierwotniaki. Leczenie z kolei jest najczęściej leczeniem szpitalnymi (by chory był stale pod opieką lekarza) i polega ono na podawaniu mu preparatów przeciwmalarycznych.

Leczenie nie jest proste, często wymaga terapii kombinowanej (kilka różnych typów leków na raz), do tego leki, które mają na celu wyniszczenie przetrwalnikowych form pasożytów w wątrobie. Wszystko zależy od ogólnego stanu pacjenta. Często też stosowane jest leczenie wspomagające, to znaczy przeciwgorączkowe, kroplówki. W skrajnych przypadkach może być potrzebne przetaczanie krwi lub dializy nerek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here