praca

W czasie epidemii koronawirusa poszukiwanie pracy i pracowników stanowi większe wyzwanie. Wielu przedsiębiorców wskutek ogólnopolskiego lockdownu było zmuszonych zamknąć swoje firmy i zakłady pracy a wskutek tego przebranżowić się. Dotknęło to zarówno młode zakłady jak i te funkcjonujące dłużej na rynku pracy. Na dodatek poza pracownikami, którzy utracili swoje źródła utrzymania, na rynku pracowniczym pojawiają się młodzi ludzie po szkołach także pragnący konkurować o zdobycie posady. Jak zatem odnaleźć się na rynku pracowniczym, który w trakcie pandemii tak dynamicznie się zmienił ?

Są tereny w Polsce, które szczególnie ostro odczuły czas epidemii. Zagłębie Dąbrowskie, w województwie śląskim jest ośrodkiem gospodarczym z prężnie rozwijającym się przemysłem ciężkim i bardzo długimi oraz bogatymi tradycjami hutniczymi. Niestety pandemia a także likwidacja kopalń oraz konieczność restrukturyzacji przemysłu odbiła się na rynku pracy w tym rejonie a zwłaszcza w głównym mieście – Sosnowcu. Posady straciło wiele osób od lat związanych z przemysłem wydobywczym W efekcie tego bezrobocie w Sosnowcu wciąż jest dość wysokie na tle województwa śląskiego, choć województwo to ma raczej niski wskaźnik bezrobocia w skali całego kraju. Zatem jak znaleźć dobrą pracę w Sosnowcu w tym trudnym okresie ?

Praca Sosnowiec

Obecnie oferty pracy w Sosnowcu oscylują głównie wokół najbardziej deficytowych zawodów takich jak: lekarze, pielęgniarki i położne (czas pandemii!), magazynierzy, przetwórcy mięsa i ryb oraz robotnicy budowlani. Jako że w przekroju branżowym widać także dominację zawodów związanych z usługami i handlem na posadę liczyć mogą kasjerzy i sprzedawcy. Zwalczaniem długotrwałego bezrobocia zajmuje się Powiatowy Urząd Pracy w Sosnowcu, który ze swej strony stara się wpływać na rozwój aktywizacji zawodowej przyszłych kandydatów na posady pracownicze.

Urząd organizuje kursy i szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe, prowadzi poradnictwo dla zarejestrowanych bezrobotnych a w razie potrzeby służy środkami finansowymi na ich wspieranie. Jednak to nie jedyna droga w szukaniu zatrudnienia bo w kwestii takiej jak praca Sosnowiec ma z pewnością wiele do zaoferowania, jednak poszukiwania powinny być prowadzone także niezależnie od wsparcia Urzędu Pracy. Istotna jest tutaj aktywność bezrobotnego na rynku pracy i wielotorowe działanie. XXI wiek dostarczył nam cudowne narzędzie jakim jest internet. Istnieje wiele portali specjalizujących się w wyszukiwaniu ofert pracy (pracuj.pl, GazetaPraca.pl, Aplikuj.pl itp.) gwarantujące, co ważne, bezpieczeństwo. Wszystkie ogłoszenia o pracy są tam gruntownie weryfikowane. W internecie można także znaleźć wygodne kreatory do wykonania swojego CV niezbędnego w procesie rekrutacyjnym. Warto także śledzić publikowany co roku w każdym powiecie „barometr zawodów”, który wskazuje na aktualne potrzeby i popyt na lokalnym rynku pracy.

Warto wykorzystać wszystkie wspomniane metody poszukiwania pracy. Jest to istotne zwłaszcza w dobie pandemii, który to czas często przyczynia się do nastrojów depresyjnych i spadku samooceny, wynikających z bezrobocia. Warto wreszcie zdać sobie sprawę także i z tego, że najciekawsze oferty pracy nie zawsze znajdują się wśród oficjalnych ogłoszeń, ale po prostu w relacjach znajomych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here