Jakie szczepienia zrobić przed wyjazdem?

Szykując się na wyjazd – wakacje, urlop, wczasy – warto przeanalizować kwestię szczepień. Czas ten na pewno będzie związany z większą aktywnością niż prowadzona na co dzień. Pojawią się być może nowe wyzwania dla organizmu, korzystanie z różnych źródeł pożywienia, zmiana klimatu. Może to spowodować osłabienie odporności, a inny niż zwykle obszar zamieszkania spowoduje kontakt z zupełnie innymi drobnoustrojami. Gdy planujesz wyjazd, koniecznie odwiedź lekarza i zapytaj go o poradę w tej kwestii. Być może trzeba będzie zaszczepić się przeciwko zupełnie nowym zagrożeniom albo powtórzyć już kiedyś przyjęte szczepienia. Przeanalizuj zwłaszcza poniżej wymienione dolegliwości i swoje zabezpieczenie się przed nimi:

Odkleszczowe zapalenie mózgu

Podczas wypoczynku jak najbardziej możesz mieć kontakt z kleszczami, od których łatwo zarazić się groźną chorobą – odkleszczowym zapaleniem mózgu (i nie tylko). Schorzenie dotyka układu nerwowego i jest bardzo trudne do wyleczenia. Im więcej czasu planujesz spędzić na zewnątrz, na łonie natury, na przykład w lesie, tym bardziej jesteś zagrożony, ale nawet przebywając poza obszarami leśnymi możesz paść ofiarą głodnego kleszcza. Dlatego warto się zaszczepić. Szczepionka podawana jest w cyklach, poszczególne dawki kosztują 100 zł. Dobrze jest zainteresować się odpowiednio wcześnie możliwością zaszczepienia się, żeby później nie odwlekać wyjazdu.

Jakie szczepienia zrobić przed wyjazdem?Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Jest to tzw. żółtaczka pokarmowa. Chorobą możesz zarazić się dosłownie wszędzie, jedząc nieumyte produkty, pijąc wodę zawierającą wirusy lub nie dbając o właściwą higienę swojego ciała. Pierwsze symptomy przypominają inne podobne schorzenia, np. grypę – pojawia się ból głowy, zmęczenie, apatia, senność. Dopiero po jakimś czasie można rozpoznać charakterystyczne zażółcenie skóry. Przeciwko tej żółtaczce warto zaszczepić się w przypadku braku tego szczepienia w książeczce zdrowia – każdemu się przyda. Można też ponowić szczepienie, gdy planujemy wybrać się w miejsce o dość kiepskich warunkach higienicznych (są typowe m.in. dla krajów afrykańskich). Podawanych jest kilka dawek w odstępie kilku-kilkunastu miesięcy lub kilku – kilkudziesięciu dni w wersji przyspieszonej. Dawka kosztuje 100 zł.

Tężec

Bardzo groźne schorzenie, w wielu przypadkach śmiertelne. Warto się zaszczepić i to nie tylko w przypadku planowania konkretnego rodzaju wypoczynku. Tężcem można się zarazić podczas upadku lub jakiegokolwiek innego zetknięcia z ziemią zawierającą laseczki tej bakterii. Szczepić należy się raz na 10 lat. Cena nie jest wygórowana, jedna dawka kosztuje 50 zł. W przypadku braku szczepienia oraz podejrzenia, że mogło dojść do infekcji, podaje się nierzadko surowicę.

 Meningokoki

Bakterie te odpowiedzialne są za kolejną bardzo ciężką do wyleczenia chorobę – posocznicę, inaczej sepsę. Drobnoustroje przenoszone są przez wydzielinę z jamy ustnej, nosa i gardła. Powodują ogólną infekcję organizmu (zakażenie krwi). Warto się zaszczepić profilaktycznie, a zwłaszcza planując wyjazd na obóz lub na kolonie albo do wyjątkowo zatłoczonych okolic. Sepsa jest groźna w każdym dużym skupisku ludzkim. Szczepienie podawane jest w dwóch dawkach, 200 zł za jedną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here