Kalkulatory wynagrodzeń

Różnica między kwotą brutto a kwotą netto jest zasadnicza. Otóż, kwota netto zawsze jest o wiele mniejsza niż kwota brutto. Na tym niestety kończy się wiedza wielu osób, która dotyczy wynagrodzenia. Warto zdawać sobie sprawę z czego tak naprawdę wynikają różnice między kwotą brutto a kwotą netto, ponieważ jest to niezwykle ważne.

Zacznijmy od zdefiniowania czym właściwie jest kwota brutto. Otóż jest to kwota, która widnieje na naszej umowie o pracę. Jest to kwota, która nie podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu. W rzeczywistości kwota, która wpływa na nasze konto jest znacznie niższa niż ta, którą widzimy na swojej umowie. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że znaczną część naszych pieniędzy musimy przeznaczyć na obowiązkowe składki ZUS, które są podstawą do wypłacania emerytury lub renty w przyszłości.

Wyróżniamy cztery składki ZUS, które w przypadku umowy o pracę musimy odprowadzić. Jest to składka emerytalna, która po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat, pozwala nam na otrzymywanie emerytury. Inną składką jest składka rentowa, dzięki której przysługuje nam renta w sytuacji, w której nie spełniamy warunków potrzebnych do otrzymywania emerytury.

Inną składką jest składka chorobowa, dzięki której możemy otrzymywać pieniądze z tytułu niezdolności do pracy. Nawet jeśli zachorujemy i w danej chwili nie możemy pracować, to nasz pracodawca a następnie ZUS będą wypłacali nam pieniądze z tytułu niezdolności do pracy. Ostatnią składką jest składka zdrowotna, która w moim odczuciu jest najważniejsza. Dzięki niej, mamy zapewniony darmowy pobyt w szpitalu w sytuacji, gdyby stało się nam coś poważnego.

Oprócz składek na ZUS musimy zapłacić również zaliczkę na podatek dochodowy, co również składa się na wysokość naszego wynagrodzenia. Do obliczania wartości wynagrodzenia służą kalkulatory wynagrodzeń brutto netto. Obliczanie płacy przez kalkulator wynagrodzeń jest niesamowicie łatwe i pozwala nam szerzej spojrzeć na to, z czego właściwie składa się nasze wynagrodzenie. Wystarczy wpisać w google hasło „kalkulator wynagrodzeń”, aby dowiedzieć się jak działa kalkulator wynagrodzeń na 2019 rok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here