Larnaka na Cyprze - atrakcje, plaże, regionalna kuchnia i możliwość aktywnego spędzania czasu

Larnaka to piękne miasto ulokowane na Cyprze, a dokładniej w jego południowo-wschodniej części. Idealnie nadaje się na błogi wypoczynek, zwiedzanie czy długie spacery wokół plaży. Miejsce to urzeka nie tylko ogromem atrakcji, lecz także smaczną kuchnią czy interesującą historią, bowiem wiele osobistości wybrało właśnie ten zakątek świata, by w nim zamieszkać. Nic dziwnego – słońce tu rozpieszcza, atmosfera sprawia, że relaks jest nadzwyczaj przyjemny, a urok poszczególnych zakątków zachęca do częstych powrotów.

Uroki stolicy starożytnego królestwa Kition, czyli co warto zobaczyć w Larnace

Historia Larnaki sięga zamierzchłych czasów, bowiem najpierw w tej okolicy mieściła się stolica antycznego królestwa Kition, która została założona w XII wieku p.n.e. Miasto to szybko zaczęło rosnąć i stało się jednym z najistotniejszych ośrodków handlowych na Cyprze. Odkryto go dopiero w XIX wieku, a dziś na jego miejscu znajduje się piękna Larnaka.

Przechadzając się po okolicy warto przede wszystkim zwiedzić prawosławną Cerkiew św. Łazarza, który był pierwszym biskupem w tym miejscu oraz zobaczyć tutejszy fort morski. Niezwykle ciekawe okaże się również Bizantyjskie Muzeum Agios Lazaros czy popularny meczet Hala Sultan Tekke. Ten ostatni zaś jest jedną z najbardziej czczonych i świętych zarazem świątyń w islamie.

Cuda okolicy, czyli co czeka na nas tuż obok Larnaki oraz boskie plaże

Oprócz pięknych miejsc ulokowanych w samej Larnace warto także zobaczyć to, co znajduje się tuż obok. Okolica tej części Cypru jest bowiem równie zjawiskowa co samo miasto. Nieopodal, bo około 11 kilometrów od Larnaki znajduje się chociażby zabytkowa świątynia z mozaikami pochodzącymi z VI wieku. Mowa tu o kościele Panagia Angeloktistos. Niedaleko miasta położony jest również najstarszy klasztor na wyspie. Jest on ulokowany na górze Stavrovouni.

Oprócz zwiedzania Larnaka zaprasza także do leniuchowania na boskiej plaży Phinikoudes, która została wyróżniona Błękitną Flagą. Znajduje się on w samym sercu miasta, jest długa na około pół kilometra i zachwyca nie tylko czystością, czy ulokowaniem, lecz także niezwykłym pięknem.

Pyszna regionalna kuchnia, którą koniecznie trzeba spróbować na wakacjach

Oprócz zwiedzania, aktywnego spędzania czasu na nurkowaniu czy korzystaniu z możliwości uprawiania sportów wodnych warto także spróbować cypryjskiej kuchni. Na wyspie tej bowiem jedzenie jest nieodłącznym elementem wspólnego spędzania czasu, a smakołyki, które czekają tutaj na turytów są naprawdę wyborne. Warto przede wszystkim spróbować cypryjskiej zupy – supa trachanas czy też nadziewanych wyrobów – pierożków z sezamem – takhinopitta oraz wielu innych, niezwykle różnorodnych potraw.

Larnaka to piękne miasto pełne możliwości. Można tutaj wspaniale wypocząć, poznać nieco bliżej cypryjską kulturę i zajadać się regionalnymi smakołykami. Ten magiczny zakątek na długo pozostaje w pamięci, zwłaszcza że oprócz atrakcji kusi słońcem i wakacyjną atmosferą. Ta część Cypru potrafi oczarować, a na pewno sprawić, że będzie chciało się tutaj zostać jak najdłużej (Najlepsze oferty na wczasy w Larnace na Cypr.net.pl).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here