Najważniejsze lotniska w Polsce

0
1927

Statystyki za cały 2018 rok pokazują, że polskie porty lotnicze mogą pochwalić się rosnącą liczbą obsługiwanych podróżnych. Łącznie w ubiegłym roku nasze lotniska obsłużyły 46 mln pasażerów. W pierwszej piątce największych lotnisk z Polsce znalazły się porty: Warszawa-Okęcie, Kraków-Balice, Gdańsk-Rębiechowo, Katowice-Pyrzowice oraz Wrocław-Strachowice.

46 mln podróżnych

Zgodnie z danymi zgromadzonymi i opublikowanymi przez Związek Regionalnych Portów Lotniczych trzynaście regionalnych lotnisk w Polsce w 2018 roku obsłużyło 28,1 mln klientów, czyli o ponad 3,7 mln więcej niż w 2017 roku. Dynamika wzrostu ruchu na regionalnych portach lotniczych wyniosła ponad 15 proc. Udział krajowych portów regionalnych w całości ruchu pasażerskiego obsłużonego w Polsce wyniósł 61 proc. Pozostałe 39 proc., czyli 17,7 mln podróżnych, przypadało na siatkę połączeń Lotniska im. Chopina w Warszawie-Okęcie.

Wśród portów regionalnych na pierwszym miejscu pod względem największej liczby obsłużonych pasażerów znalazło się lotnisko w Krakowie. Obsłużyło ono w 2018 roku 6,76 mln pasażerów. Na drugim miejscu wymienić należy port lotniczy w Gdańsku, z 4,98 mln obsłużonych pasażerów, a na trzecim – Katowice, które miały 4,83 mln pasażerów.

Największe regionalne porty lotnicze w Polsce

Najlepiej na tle wszystkich regionalnych lotnisk w Polsce pod względem liczby pasażerów wypada lotnisko Kraków-Balice. To port lotniczy im. Jana Pawła II położony w odległości 11 km na zachód od centrum Krakowa, w miejscowości Balice, obok 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. Można do niego dojechać wygodnie pociągiem, a i rozbudowane parkingi w Balicach są w sezonie pełne aut podróżnych, którzy korzystają z tego lotniska.

Tuż za Balicami znajduje się port lotniczy im. Lecha Wałęsy Gdańsk-Rębiechowo. Położone w odległości 10 km od centrum Gdańska i Sopotu lotnisko położone jest w gdańskiej dzielnicy Matarnia. Dogodna lokalizacja nieopodal trójmiejskiej obwodnicy powoduje, że podróżni wylatujący z tego lotniska mają do niego ułatwiony dojazd własnym samochodem. Mogą oni pozostawić swoje auta na jednym z tutejszych parkingów, m.in. Interparking Gdańsk. Wielu prywatnych właścicieli oferuje w korzystnej cenie swój parking długoterminowy. Lotnisko Gdańsk ma się w przyszłości rozbudowywać, aby podołać obsłudze rosnącej liczby pasażerów.

http://www.airport.gdansk.pl/passenger/parking/parking-plan

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here