Narzuty na łóżko do sypialni – czy warto?

0
4310

Za zwyczajem przykrywania łóżek narzutami stoją względy estetyczne i praktyczne. W wielu przypadkach dobrze dobrana kapa na łóżko jest ozdobą całego pomieszczenia, a dzięki jej użyciu pościel pozostaje dłużej świeża i nie zmięta. Narzuty najczęściej używane są w sypialni, w której, w przeciętnym mieszkaniu, znajduje się przynajmniej jedno łóżko wymagające nakrycia. Czy zakup narzuty jest dobrym pomysłem?

Dobry wybór narzuty

Do przykrycia dużego łóżka potrzebna jest narzuta w odpowiednim rozmiarze. Warto wykorzystać ten element i podkreślić dominujący w pomieszczeniu styl, powtarzając np. wzór obecny już na innym dodatku bądź stworzyć kontrast, który wydobędzie wyjątkową urodę materiału. Ze względów estetycznych, narzuty na łóżko bywają oferowane w kompletach – można kupić jedną dużą i dwie małe, itd. Wtedy kompozycja wygląda na zaplanowaną i przemyślaną. Ponieważ ten rodzaj dekoracji charakteryzuje się przeważnie sporą wagą, należy przewidzieć konieczność zmiany kapy na inną podczas konserwacji pierwszego zestawu. Z tej przyczyny zapobiegawcze osoby kupują przynajmniej dwa zestawy narzut, jeden bardziej dekoracyjny na specjalne okazje, drugi – codzienny. Oba powinny pasować do stylistyki wnętrza, ale w wersji „odświętnej” można bardziej pobawić się formą, kolorem czy fakturą, gdyż rzadko używany wzór nie opatrzy się zbyt szybko.

Nie tylko estetyka

Kwestią przemawiającą za zakupem narzuty na łóżko do sypialni może być też, wspomniana już, ochrona pościeli. Zaścielone na dzień łóżko warto przykryć, by uniknąć kurzenia się pościeli czy też zabezpieczyć ją przed sporadycznymi wypadkami z rozlaniem lub rozsypaniem produktów spożywczych. Stosowanie kapy pomaga więc dłużej zachować pościel świeżą, czystą i pachnącą. Dobrze jest wybrać materiał jak najmniej gromadzący kurz i oczywiście pamiętać o regularnym trzepaniu oraz praniu narzuty. W większości mieszkań kapa na łóżko bywa stosowana znacznie dłużej niż jednorazowa zmiana firan, zasłon, więc po pewnym czasie będzie już solidnie obciążona zabrudzeniami i nie będzie spełniała swojej roli. Odświeżenie np. w pralce musi być łatwe nawet dla osoby nie dysponującej dużą siłą fizyczną.

Wady i zalety narzut

W większości przypadków używanie narzuty na łóżko niesie ze sobą same pozytywy. Kapa chroni, zapewnia wrażenia estetyczne, pozwala wykorzystywać powierzchnię łóżka również w dzień bez obaw o zabrudzenie się pościeli. Niektórzy nie są jednak zwolennikami narzut – można z nich zrezygnować, jeśli np. artystyczne zaścielenie łóżka jest jednym z istotnych aspektów wystroju wnętrza lub gdy dana osoba nie lubi dodatkowych czynności związanych z zakładaniem, zdejmowaniem czy też czyszczeniem kapy. Narzuty na łóżko do sypialni w mniejszym pomieszczeniu mogą też być zbyt silnym akcentem i wnętrze będzie wyglądało na zbyt przytłoczone. Za każdym razem trzeba też pamiętać, że zachowanie kapy w należytym stanie wymaga regularnego odświeżania, a nie każdy będzie miał na to czas, ochotę i możliwości. Samą pościel pierze się znacznie łatwiej i szybciej, a naturalnie zmieniana jest znacznie częściej niż narzuta.

Warto zapoznać się z informacjami na stronie http://i-firany.pl/narzuty-na-lozko-do-sypialni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here