łódź

Łódź raczej nie należy do najpopularniejszych miejsc na turystycznej mapie Polski. Czas to zmienić! Położone w centrum kraju miasto może pochwalić się bogatą historią, wielokulturowym charakterem, nowoczesnym wizerunkiem oraz ciekawymi atrakcjami dla fanów zwiedzania. Weekendowy wypad do tej miejscowości to świetny pomysł dla pary, rodziny z dziećmi czy też  grupy znajomych. Jakie tajemnice skrywa zatem Łódź?

Najdłuższy polski deptak

To właśnie w Łodzi znajduje się jedna z najbardziej znanych ulic w Polsce. Słynna Piotrkowska jest uznawana za najdłuższy deptak w kraju i jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Ma imponującą długość ponad czterech kilometrów, co pozwala na naprawdę długie spacery i „zwiedzanie” licznych restauracji, pubów, sklepów i muzeów.

Warto także wiedzieć, że na i w pobliżu Piotrkowskiej znajdują się niemalże wszystkie ciekawe miejsca w Łodzi. Wzdłuż ulicy biegnie słynna Aleja Gwiazd z odciśniętymi dłońmi znanych osobistości, a tuż nad głowami turystów kryją się architektoniczne perełki zabytkowych kamienic. To właśnie w tym miejscu odbywają się różnego rodzaju jarmarki, festiwale oraz inne wydarzenia kulturalne, które zapewniają wyjątkową atmosferę panującą na ulicy Piotrkowskiej.

Zakupy i lekcja historii w Manufakturze

Centrum handlowe Manufaktura można śmiało uznać za najbardziej oryginalną galerię w Polsce. Popularne sklepy znajdują się w budynkach, które wcześniej były częścią fabryki Izraela Poznańskiego. Charakterystyczna czerwona cegłówka oraz nietypowa architektura nie są zatem jedynie dziełem przypadku i przypominają o ważnej części historii Łodzi.

W kompleksie budynków mieści się nie tylko sporych rozmiarów galeria handlowa, ale także Muzeum Fabryki, Muzeum Sztuki MS2, teatr, kino czy też gastronomia. Manufaktura pełni ponadto funkcję łódzkiego centrum rozrywki – na jej terenie odbywają się koncerty, imprezy i eventy kulturalne i rozrywkowe. W centrum nie mogło także zabraknąć miejsca na sport w formie wspinaczki górskiej, fitnessu czy też jazdy na deskorolce.  

Fascynujący świat murali

Łódzka architektura to oczywiście nie tylko zabytkowe kamienice, ale także szare wieżowce, które od lat przyozdabiane są muralami oraz instalacjami artystycznymi. Autorami imponującej galerii sztuki współczesnej w wersji ulicznej są znani artyści z Polski i zagranicy, którzy często odwiedzają Łódź w ramach znanych na całym świecie festiwali streetartowych.

Murale często nawiązują do ciekawej historii Łodzi, czego dowodem jest np. gigantycznych rozmiarów portret Artura Rubinsteina. Wycieczka śladami łódzkich murali może być niesamowitym przeżyciem dla fanów współczesnej sztuki, a szczegółową listę murali można znaleźć na stronie Łódzkiej Organizacji Turystycznej. Murale z Łodzi prezentują się naprawdę spektakularnie na zdjęciach zarówno profesjonalnych fotografów, jak i zwykłych turystów ze smartfonami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here