10 sposobów na oparzenia słoneczne

Wypoczynek na urlopie lub wakacjach to często wylegiwanie się na słonecznej plaży – jest to bardzo przyjemna „aktywność”, ale często kończy się powstaniem na skórze oparzeń od nadmiernej ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Objawem poparzenia słonecznego jest pojawienie się opuchlizny i bólu skóry nie tylko przy dotyku.  W tym stanie trudno komfortowo wypoczywać, dlatego też wykorzystaj jeden z 10 sposobów podanych poniżej, by szybko pozbyć się problemu.

 

  1. Aloes

Może być świeży lub przetworzony. Świeży kładzie się na oparzone okolice lub wyciska z niego sok, i tym sokiem smaruje skórę. Środek ten działa przeciwzapalnie, więc szybko poczujesz ulgę i oparzenie nie powiększy się.

  1. Pomidory

 

Dość popularny środek, znajdziesz go praktycznie w każdym sklepie spożywczym. Wystarczy ci jeden pomidor, lodówka oraz nóż do pokrojenia schłodzonego owocu na części (najlepiej plasterki). Części te posłużą do stworzenia prowizorycznego okładu na oparzenie. Nie musisz go niczym zabezpieczać, wystarczy że poleżysz spokojnie. Środkiem czynnym w pomidorze jest likopen, odpowiedzialny za m.in. szybkie uczucie ochłodzenia skóry.10 sposobów na oparzenia słoneczne

  1. Krem do golenia

 

Za pomocą dowolnego kremu do golenia (może być damski lub męski) również przyniesiesz sobie ulgę. Chodzi głównie o zawartość mentolu, niektóre preparaty mają też dodatkowe składniki np. regenerujące. Wybierz krem, który nie wywoła u ciebie uczulenia ani żadnych dodatkowych problemów skórnych.

  1. Ziemniaki

Równie skutecznie jak plasterki pomidora zadziałają pokrojone ziemniaki. Możesz też przygotować coś na kształt puree i umieścić taki preparat na oparzeniu. Ziemniaki pomogą oczyścić okolicę z bakterii oraz zregenerują skórę.

  1. Ocet

Posmaruj poparzoną skórę octem albo zrób okład z czystego materiału nasączonego tym środkiem. Od razu odczujesz ulgę (zniknie świąd) i oparzenie szybko się zmniejszy. Nie trzymaj zbyt długo opatrunku, wystarczy kilkanaście minut do pół godziny.

  1. Miód

Przy oparzeniach słonecznych jak najbardziej przyda się miód. Im szybciej go użyjesz, tym lepiej, może bowiem zapobiec powstaniu bąbli i brzydkiego zaczerwienienia. Ochronne właściwości miodu nie dopuszczą do jakichkolwiek powikłań.

 Witamina E i C

Do kuracji oparzonego miejsca możesz wykorzystać preparaty witaminowe w kapsułkach. Zapytaj w aptece o witaminę E oraz C. Otwórz kapsułki i wylej zawartość na oparzoną skórę.

  1. Kefir

Chłodzące i nawilżające właściwości kefiru zostały odkryte już dawno. Jeśli masz ten specyfik pod ręką, użyj go i najprawdopodobniej uda ci się szybko opanować nieprzyjemne efekty oparzenia słonecznego.

  1. Soda oczyszczona

Ból i świąd towarzyszące oparzeniu pomoże zwalczyć soda oczyszczona w postaci wodnego roztworu. Mieszankę nałóż na skórę, albo też sporządź okład z przewiewnego bandaża. Jeśli poparzeniu uległa większa powierzchnia, możesz wykąpać się w wodzie z dodatkiem sody.

  1. Płatki owsiane

Różne produkty spożywcze okazują się całkiem niezłe w walce z oparzeniami. Wypróbuj płatki owsiane – w połączeniu z wodą stworzą świetny kompres na poparzone miejsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here