Co można zwiedzić w Korzecku?

Niejednokrotnie w małych miejscowościach, takich jak Korzecko, znaleźć można sporo nietypowych atrakcji. Sprawiają one, że wypoczynek jest niepowtarzalny i zachęca do powiadomienia znajomych o atrakcyjności danego regionu. Jeśli zdecydujesz się wybrać do Korzecka, zyskasz dość dobrą okazję do wypoczynku blisko natury, w ciekawej okolicy posiadającej przynajmniej kilka istotnych historycznie obiektów.

Bogata przeszłość Korzecka

Często się zdarza, że miejscowości obecnie nieduże i o niewielkim znaczeniu turystycznym, w czasach naszych przodków prosperowały o wiele lepiej i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Korzecko ma bogatą przeszłość, z której wynikają liczne wpisy do źródeł historycznych dokumentujące zamierzchłe wydarzenia. O niektórych z nich wspominał np. Jan Łaski oraz chyba najbardziej znany polski kronikarz Jan Długosz. Dzięki takim zapiskom wiadomo, że dawne Korzecko było bogatą królewską wsią znajdującą się w obrębie starostwa. Były to najlepsze czasy dla tej małej miejscowości.  Później przyszły gorsze, bo np. podczas potopu szwedzkiego i po nim mieszkańcy nie mieli zbytnio z czego żyć. Zatrudniali się co najwyżej w cegielni lub kamieniołomie, który można podziwiać do dzisiaj.

Co można zwiedzić w Korzecku?Zabytek w postaci kamieniołomu

Wspomniany kamieniołom jest już nieczynny, ale zachował się w doskonałym stanie. Kamienie tu występujące to na przykład kalcyt żyłowy, czerwone dolomity oraz dewońskie wapienie ławicowe. Właśnie w tych wapieniach niejednokrotnie znajdywano pozostałości i skamieliny zwierząt prehistorycznych żyjących w tamtej epoce. Na obszarze kamieniołomu niegdyś wykuwano też rudę ołowiu, czego ślady widoczne są po dziś dzień. Krajobraz tego miejsca jest bardzo ciekawy, zwłaszcza dlatego, że nagie i ściosane wieloletnim użytkowaniem ściany występują wspólnie z zarośniętymi dziką roślinnością połaciami gruntu. Tutejsza roślinność jest wyjątkowo bujna, więc być może z tego powodu na obszarze nieco przekraczającym teren kamieniołomu został otwarty rezerwat przyrody Góra Rzepka. Rosną tu na przykład ważne i znajdujące się pod ochroną rośliny – zawilec wielkokwiatowy, dziewięćsił bezłodygowy, dziewięćsił popłocholistny.

Punkty widokowe i miejsca dokumentujące historię

W Korzecku znajduje się cmentarz wykorzystywany czynnie mniej więcej do połowy ubiegłego wieku. Później przekształcono go w pole, ale niedokładnie, dlatego też obecnie można podziwiać kilka pozostałych po tym mogił. Cmentarz służył do grzebania Rosjan oraz innych żołnierzy poległych podczas odbywających się w pobliżu Korzecka wydarzeń historycznych. To ładne, spokojne i zachęcające do refleksji miejsce. Oprócz tego, w miejscowości istnieje sporo punktów o równie sporych możliwościach wypoczynkowych. Nieopodal wejścia do rezerwatu Góra Rzepka można obserwować ciekawe formy np. Grzywy Korzeckowskie, a w okolicy często pasą się owce. Dzięki temu krajobraz jest sielski i naturalny. Widok owiec oznacza, że już blisko do jednego z najciekawszych w Korzecku miejsc noclegowych – gospodarstwa owczarskiego, oferującego turystom nocleg oraz możliwość obserwowania owczarzy przy pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here