Co warto zobaczyć w Borkowie?

Atrakcje Borkowa mogą wydawać się prozaiczne, dopóki się tam nie pojedzie. Pierwsze odwiedziny w Borkowie pokazują, że jest to  ciekawa miejscowość o sporych walorach wypoczynkowych, rekreacyjnych i turystycznych. Chętni do jej poznania z bliska powinni już teraz zainteresować się kwestią dojazdu do powiatu kieleckiego, gdzie znajduje się  Borków.

 

Ogólny zarys „możliwości”

Borków jest naprawdę niewielką miejscowością, ale to wpływa na jego specyficzną atmosferę.  Wokół terenów zurbanizowanych można znaleźć szeregi naturalnych form i duże przestrzenie pokryte lasem lub innym rodzajem zieleni. Osoby przyjeżdżające tu często zamierzają zregenerować siły i poprawić zdrowie układu oddechowego – umożliwia to bardzo korzystne otoczenie Borkowa, mianowicie bliskie towarzystwo lasu sosnowego o dość starym drzewostanie. Malowniczości okolicy dodaje też rzeka Belnianka, która posiada dodatkowo zalew (40ha powierzchni). Wszystkie te elementy są dostępne i otwarte dla turystów na przykład w celach spacerowych czy sportowych. Bez większych problemów można wypożyczyć łódkę lub inny sprzęt pozwalający na użytkowanie zbiorników wodnych w wybrany sposób. Miłośnicy spacerów mogą zainteresować się plażą, po której można chodzić także boso w ciepłych miesiącach roku, obszarem molo i alejkami przeznaczonymi wyłącznie do chodzenia po nich samodzielnie bądź grupami. Jest też coś dla zwolenników spokojnego siedzenia z wędką w ręku – specjalna wysepka, na której w ciszy można usiąść i łowić. Co warto zobaczyć w Borkowie?

Gdzie się zatrzymać?

Chociaż Borków nie jest jakąś rozbudowaną mekką turystyczną, zadbano o odpowiednią infrastrukturę. Każdy, kto przyjedzie tutaj własnym pojazdem, może skorzystać z darmowego parkingu – dzięki temu zaoszczędzi pieniądze i czas. Miejscowość posiada kilka ciekawych placówek, w których można zatrzymać się na nocleg. Są to przeważnie gospodarstwa agroturystyczne o łącznej liczbie 70 miejsc. Odpocząć i przespać się turyści mogą również w ośrodku nauki jazdy konnej o wdzięcznie brzmiącej nazwie Amazonka. Jak przystało na samodzielną lokalizację turystyczną, Borków posiada również obiekty zapewniające smaczne dania turystom przebywającym tu dłużej bądź krócej.

Ekologiczna gmina

Położenie Borkowa na terenie gminy Daleszyce wpływa pozytywnie na łatwość dojazdu. Osoby przybywające tutaj zachęca nie tylko szereg możliwości opisanych powyżej, ale również możliwość oddychania świeżym, leśnym powietrzem. Mnóstwo lasów wpływa na atrakcyjność tego regionu na równi z bliskością rezerwatu Cisów. Jak sama nazwa wskazuje, rośnie tutaj dużo cisów, a oprócz nich są rozległe torfowiska porośnięte żurawiną błotną i rosiczką okrągłolistną. W rezerwacie jednym z najbardziej istotnych gatunków jest bocian czarny. Niektóre z drzew na obszarze rezerwatu mają ponad 200 lat.

Powiew historii

Na tych terenach w dawnych, dawnych czasach czczono pogańskie bóstwa, np. Makoszę. Podróżując po Borkowie, można natknąć się na różne pomniki lub inne elementy. Przedmioty tego typu mogą być bardzo intrygujące dla każdego, kto interesuje się początkami kultury słowiańskiej. Oprócz tego w miejscowości znaleźć można jeszcze kilka ciekawych obiektów zabytkowych, na przykład zespół dworu wyposażony w młyn wodny – niestety, obiekty te nie są zachowane w idealnym stopniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here