Co warto zobaczyć w Przemyślu?

Na fali panującej mody na zwiedzanie mniejszych i większych polskich miast warto wybrać się do Przemyśla. To duże miasto o znaczeniu kulturalnym, komunikacyjnym i przemysłowym, a choć obecnie nieco straciło na znaczeniu, w dalszym ciągu posiada mnóstwo atrakcji ważnych turystycznie, zabytków oraz atrakcji kulturalnych. Jeśli więc lubisz nieco tajemnicze miasta z bogatą historią, pomyśl o podróży do Przemyśla.

  1. Fortyfikacje

W dawnych czasach tego typu miasta wyrastały i zbroiły się właśnie tam, gdzie zachodziła potrzeba obrony przynależącego do Polski terytorium. Przemyśl niemalże od początku swojego istnienia stawał się właśnie grodem obronnym, bo jego położenie wymagało przyjęcia takiej konwencji. W pierwszych wiekach rozwijał się w kierunku potężnej twierdzy o znaczeniu militarnym, co funkcjonowało jeszcze do czasów średniowiecza. Dzięki tym wszystkim staraniom ciężkie dla Polski czasy zaborów (na tym obszarze był to zabór austriacki) Przemyśl przyjął o wiele łatwiej i doskonale bronił południowo-zachodniej części kraju przed agresywnymi najazdami z północnych i wschodnich terenów. W XIX wieku stanowił ważny punkt obronny walk austrowęgierskich podczas wojny krymskiej. Oprócz posiadanych do tego czasu fortyfikacji, obudowano miasto kolejnymi o długości prawie 15km. Oprócz murów, wokół Przemyśla wzniesiono liczne bramy i bastiony.

  1. Zamek Króla Kazimierza

Na obszarze Starego Miasta w Przemyślu wzniesiony został piękny Zamek  Kazimierzowski. Potężna twierdza króla Kazimierza Wielkiego po dziś dzień onieśmiela swoją wspaniałością. Będąc tutaj, trzeba ją koniecznie odwiedzić, zwłaszcza jeśli kogoś fascynuje historia, lubi oglądać zabytki i zna nazwiska takie jak Piotr Kmita. Obecnie w zamku tym działa najstarsza formacja teatralna tworzona przez amatorów.

  1. Klasztor Dominikanów

Obecnie klasztor Dominikanów nie jest już świątynią ani siedzibą braciszków pod takim wezwaniem, ale miejscem, w którym znajduje się Starostwo Powiatowe. Położony jest na placu Dominikańskim w pobliżu tzw. Bramy Rycerskiej. Turyści często odwiedzają ten obiekt, jednak najprawdopodobniej nie tak często, jak marzyłoby się władzom Przemyśla – dlatego też ma być tutaj zlokalizowany pomnik jednej z ciekawszych postaci historycznych – Dobrego Wojaka Szwejka.Co warto zobaczyć w Przemyślu?

  1. Klasztor Dominikanek

W budynku, który kiedyś służył siostrom Dominikankom, znajduje się dzisiaj Muzeum Twierdzy Przemyśl. Można obejrzeć budynek i zarazem zainteresować się eksponatami dostępnymi w muzeum. Prezentuje ono szereg przedmiotów dokumentujących ważne historycznie dla Przemyśla czasy, związane na przykład z I Wojną Światową.

  1. Archikatedra Bizantyjsko-Ukraińska

Bardzo ciekawy obiekt sakralny. Ma nie tylko bogatą historię, ale także spore znaczenie dla tolerancji i pokoju między różnymi religiami. Właśnie w tej katedrze miało miejsce spotkanie Jana Pawła II z duchownymi należącymi do bizantyjsko-ukraińskiego porządku religijnego.

  1. Kolegium jezuickie

Zabytek o znaczeniu kulturalnym i historycznym. Obecnie w budynku mieści się muzeum gromadzące eksponaty papieskie dotyczące pontyfikatu Jana Pawła II.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here