Co można zobaczyć w Wiślicy?

Wypoczynek w Polsce nie musi być nudny. Turyści, którzy nie chcą opuszczać rodzimego kraju, mają do wyboru wiele ciekawych miejscowości z bogatą historią, zapleczem turystycznym i wieloma obiektami godnymi obejrzenia. Takim miejscem jest chociażby Wiślica. Jej korzystne położenie zachęca do odwiedzin celowych lub przypadkowych, na przykład przy okazji pobytu w Busku Zdroju (to tylko 14 km od Wiślicy). To bardzo mała, ale atrakcyjna wizualnie i kulturowo miejscowość, obecnie pozbawiona praw miejskich. Jej historia wskazuje jednak na to, że w dawnych czasach była cenionym punktem administracyjnym.

Co można zobaczyć w Wiślicy?Zwiedzamy Wiślicę

Zwiedzając tę niedużą, ale uroczą miejscowość warto mieć na uwadze jej przeszłość. Jest to jedna z najstarszych miejscowości, funkcjonowała bowiem już w czasach słowiańskich i była ważnym ośrodkiem dla tamtejszych kultur. Funkcjonowała przez pewien czas jako rozbudowany gród, była samodzielnym księstwem, ale niezbyt długo – a później ustanowiono ją siedzibą władz – do XVIII wieku właśnie z Wiślicy okolicą rządził kasztelan.

Co warto dzisiaj zobaczyć

Na pewno odwiedziny Wiślicy nie zapewnią wielu rozrywek turystom szukającym typowych warunków do wypoczynku – licznych sklepów czy punktów handlowych, atrakcji polegających na szybkiej jeździe wśród pięknych widoków, ale nie jest to absolutnie wada tej miejscowości. Zamiast wymienionych rzeczy, Wiślica zapewnia możliwość skupienia się na poszukiwaniach śladów przeszłości. Najlepszym celem będzie dla miłośników historii, młodszych i starszych odkrywców dawno już zapomnianych wydarzeń. Posiada szereg ciekawych obiektów, które warto obejrzeć z zewnątrz i od wewnątrz. Oto krótka lista, co oferuje Wiślica:

– Znajduje się tutaj dość stary, fascynujący obiekt sakralny – czternastowieczna kolegiata w dość dobrym stanie, zawierająca rusko-bizantyjskie dekoracje oraz tablicę przedstawiającą Kazimierza Wielkiego, jednego z najbardziej znaczących dla historii polskich władców.

–  Istnieją tutaj pozostałości budynków wzniesionych prawdopodobnie przed lub w IX i X wieku, są to murowane obiekty o kształcie prostokąta oraz rotundy. Odkryto je w trakcie badań archeologicznych prowadzonych po zakończeniu II WŚ.

– To nie koniec ciekawych odkryć archeologicznych. Znaleziono tutaj również elementy wskazujące na istnienie świątyni w stylu romańskim, mniej więcej z XII lub XIII w – mogła być wzniesiona jednak jeszcze wcześniej. Pozostałości dotyczą dwóch wież, krypty, części kolumn oraz rytowanej posadzki gipsowej, która stanowi wyjątkowe i unikalne odkrycie.

– Znaczne powiązania z Wiślicą miał polski kronikarz Jan Długosz. W wyniku jego działań w Wiślicy wzniesiono dom – do dzisiaj chętnie oglądany i odwiedzany przez turystów – jak również dzwonnicę w stylu gotyckim. Elementy takie są kolejnym dowodem na spory wkład Wiślicy w polską kulturę i historię.

– Obejrzeć można również kościół św. Mikołaja, niestety w stanie niekompletnym – są to bardziej fragmenty X-wiecznej świątyni, z jedną nawą, absydą i pomieszczeniem w kształcie czworoboku. Obiekt stanowi gratkę dla miłośników archeologii, zwłaszcza że niektóre elementy wyposażenia świątyni, które udało się odnaleźć, datowane są na czasy starsze niż X wiek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here