Co zwiedzić w Karpaczu?

Sudety to jedne z polskich gór. Charakteryzuje je wyjątkowe piękno, specyficzny klimat i oczywiście duże zainteresowanie turystów. W tym obszarze występuje kilka ciekawych miast, które warto odwiedzić lub nawet zostać tam przez okres urlopu czy wakacji. Na pewno warto zobaczyć Karpacz – to miejscowość lubiana przez odwiedzających i oferująca im atrakcje warte zatrzymania się.

Kościół Wang

Zabytki sakralne cieszą się wyjątkowym powodzeniem. W Karpaczu bardzo ciekawym obiektem z tego gatunku jest kościół Wang. Co interesujące, ów kościół został zaprojektowany i wzniesiony na obszarze Norwegii w XII w.  Stał tam przez kilka stuleci, aż w XIX w. została nabyta za dość śmieszną cenę przez króla Prus Fryderyka IV. Władca ten nie zabrał jednak świątyni do swojego państwa, ale wysłał ją w miejsce, w którym znajduje się obecnie – do Karkonoszy. Był używany tutaj jako świątynia ewangelicka. Wyjątkowość kościoła Wang polega na tym, że podobnych budynków na świecie jeCo zwiedzić w Karpaczu?st tylko 24 i wszystkie – oprócz wymienionej – zostały zbudowane w Norwegii i tam pozostały. Wygląd kościoła jest charakterystyczny, głównie z powodu wykonania elewacji z drzewa norweskiej sosny,  jak też dekoracji właściwych dla stylistyki XIIw.

Muzeum zabawek

Turyści lubią muzea, więc najprawdopodobniej będą zadowoleni z możliwości obejrzenia eksponatów zgromadzonych w Muzeum Zabawek. Jest dość młode, ale świetnie wyposażone i oczywiście bardzo ciekawe pod względem tematyki. Muzeum w 1995 roku otworzył Henryk Tomaszewski (nie jest to jedyna inicjatywa tego pana, inną jest Wrocławski Teatr Pantomimy) z uwagi na to, że od dłuższego czasu interesował się historią zabawek, różnymi ich rodzajami i pragnął pokazać swoją pasję innym. Muzeum ma charakterystyczne gablotki przypominające kamienice, którymi mieszkańcami są lalki. To bardzo różne lalki – starsze i młodsze, wykonane za pomocą różnorodnych technik i z różnych surowców. Ustawione są tak, jakby zajmowały się różnymi codziennymi czynnościami. Dokumentują lalkarską sztukę wielu krajów, nie tylko europejskich.

Bardzo dziwna droga

Podczas pobytu w Karpaczu można stanąć twarzą w twarz z wyjątkowo dziwnym zjawiskiem. Zachodzi ono na Ulicy Strażackiej. Mimo tego, że ulica zauważalnie opada, obiekty znajdujące się tutaj i pozostawione samym sobie przesuwają się wbrew logice nie w dół drogi, ale w jej górę. Nie wiadomo do końca, dlaczego tak się dzieje. Są różne teorie, jedna na przykład dotyczy wykrycia tutaj siły grawitacyjnej o całe 4% niższej niż gdziekolwiek indziej. Inni badający to zjawisko twierdzą natomiast, że wszyscy obserwujący dziwne ukształtowanie drogi doświadczają złudzenia optycznego. Będąc tutaj, na pewno warto zobaczyć to na własne oczy.

Dziki Zachód w Karpaczu

Nie wiadomo skąd wziął się pomysł na umieszczenie budynków pasujących klimatem do Dzikiego Zachodu znanego chociażby z powieści o kowbojach. Tego typu atrakcja zajmuje prawie 5 hektarów powierzchni i jest naprawdę bardzo lubiana przez turystów. Znaleźć tu można wszelkie istotne obiekty, więc jest oczywiście biuro, w którym powinien rezydować szeryf, klimatyczny saloon oraz wiele innych. Dla zainteresowanych organizowane są inscenizacje przedstawiające np. napad na bank w wykonaniu bandytów w kapeluszach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here