Co warto zobaczyć w Płocku?

Są w naszym kraju piękne, wiekowe już miasta, których bogata historia zachęca do zwiedzania licznych budowli i oczywiście regularnych wizyt. Przeważnie nie da się wszystkiego obejrzeć od razu. Jednym z takich ciekawych miast jest Płock, który ma już ponad tysiącletni dorobek kulturalny i w dalszym ciągu „czuje się młodo”. To wyjątkowo malownicza miejscowość położona nad Wisłą, posiadająca mnóstwo zabytków, rozległa i warta poświęcenia jej choćby kilku dni, a najlepiej – calych wakacji.

  1. Wzgórze Tumskie ze Starówką

Istnienie Starówek sprawia, że miasta o kilkusetletniej historii posiadają drugie dno – zwiedzamy i zwiedzamy daną miejscowość, trafiając w końcu do jej „serca”, czyli właśnie na Starówkę. Stare Miasto Płocka zlokalizowane jest na Wzgórzu Tumskim. Dla każdego z turystów przydatny jest rozległy deptak, który umożliwia spacery przed wgłębieniem się bardziej w atmosferę któregokolwiek z zabytkowych budynków. Można spacerując odpocząć lub zajrzeć do jednej z kawiarni lub restauracji. W Starym Mieście nie brakuje ciekawych obiektów, jednym z nich jest tzw. Małachowianka powstała w 1180 r. Jest to szkoła średnia, którą uznano za najstarszą taką placówkę w całej Polsce. Miała wielu sławnych uczniów m.in. Ignacego Mościckiego.  Pobyt w budynku umożliwia zejście do podziemi zawierających muzeum średniowiecznej architektury lub skorzystanie z położonego na katedrze w stylu gotyckim obserwatorium astronomicznego. Inne obiekty, które koniecznie trzeba obejrzeć, to:

XIX-wieczny ratusz – budynek nie wyróżnia się spośród wielu innych pełniących tę funkcję, ale ma ciekawy dodatek. Każdego dnia w południe pod wysoką wieżą obiektu odbywa się krótka inscenizacja pt. „Jak Bolesław Krzywousty rycerzem pasowany został” za pomocą figurek o wymiarach właściwych prawdziwym osobom.

Co warto zobaczyć w Płocku?most Legionów Józefa Piłsudskiego, iluminowany – bardzo atrakcyjny po zapadnięciu zmroku

– romański kościół Farny pod wezwaniem św. Bartłomieja – częściowo zniszczony z uwagi na oberwanie się skały z jednej strony.

  1. Muzea, muzea…

W Płocku wyjątkowo warte zajrzenia tam jest Muzeum Mazowieckie. Placówka gromadzi mnóstwo wspaniałych dzieł malarzy okresu secesji, np. Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, wśród autorów obrazów są też Malczewski, Galle itd. Muzeum mieści nie tylko obrazy. Jeśli jesteście zainteresowani secesyjną biżuterią, ozdobami, przedmiotami ceramicznymi czy meblami, również można je tutaj obejrzeć.

  1. Zamek Książęcy

Elementem równie typowym dla miast z bogatą historią jak Starówka są również zamki, w których kiedyś mieszkali królowie, książęta czy inne możne rody. W Płocku znajduje się Zamek Książęcy z XIV wieku. Swojej docelowej roli oddany był tylko przez dwa stulecia, bo w XVI w. zmieniono jego funkcjonalność i oddano Benedyktynom.  Warto zwiedzić budowlę, zatrzymując się chwilę nad jej wspaniałą architekturą, a później przejść do Muzeum Diecezjalnego – jest świetnie wyposażone, są tu np. liczne egzemplarze odzieży, rękopisów, zbroi, broni i wiele innych ciekawych rzeczy. Koniecznie trzeba zajrzeć na Wieżę Szlachecką oraz wieżę Zegarową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here