Jak przygotować się do wyprawy w góry

Polskie Tatry są niezmiennie jednym z najbardziej popularnych kierunków dla miłośników górskich wycieczek. Stanowią wyzwanie nie tylko dla początkujących, ale także doświadczonych osób. Jeszcze przed wyjazdem w góry warto dobrze zaplanować wyprawę. To pozwoli czerpać z wyjazdu maksimum przyjemności, przy zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Co sprawdzić przed wyjazdem w góry?

Pierwszym elementem, jaki należy sprawdzić przed wyjazdem w góry, jest własna kondycja. Warto zdać sobie sprawę, że górska wyprawa zasadniczo różni się od spaceru po parku. Trudne warunki wystawiają organizm człowieka na dużą próbę. Wybierając trasy, jakimi będziecie się poruszać, powinniście zestawić ich długość oraz stopień trudności z umiejętnościami, doświadczeniem oraz wydolnością organizmu. Górska wyprawa ma być przecież przyjemną formą spędzenia wolnego czasu. Jeżeli nie mogliście przygotować się pod względem kondycyjnym przed wyjazdem, to powinniście wybrać trasy, które są w zasięgu Waszych możliwości.

W etapie planowania kluczową rolę odgrywa mapa. Schemat szlaków turystycznych zazwyczaj obejmuje także szczegółowy opis każdej trasy. Na mapie szlaków turystycznych powinniście wybrać tylko te, które będziecie w stanie swobodnie pokonać. Długość trasy i stopień trudności to podstawowe elementy, jakie trzeba wziąć pod uwagę.

Bardzo ważnym elementem, warunkującym bezpieczeństwo w górach, jest pogoda. Musicie pamiętać, że często jest ona zupełnie nieprzewidywalna. Potrafi zmieniać się w ciągu kilku godzin. Dlatego przed każdym wyjściem trzeba sprawdzić prognozę na dany dzień. Pod żadnym pozorem nie można kierować się prognozami długoterminowymi, ponieważ są one obarczone wysokim ryzykiem błędu.

Idąc w góry, musicie być przygotowani na każdą sytuację. Również na konieczność wezwania pomocy. Dlatego przed wyruszeniem na szlak powinniście naładować telefon i zapisać numery do służb, które w razie potrzeby będą w stanie udzielić profesjonalnej pomocy. Uniwersalne numery do służb ratunkowych, to 601100300 i 985. Numery te działają niezależnie od tego, w jakich górach na terenie kraju się znajdujecie.

Jaki sprzęt zabrać na górską wyprawę?

Jednym z kluczowych elementów przygotowań jest skompletowanie sprzętu, który będzie Wam niezbędny na szlaku. Podstawowym elementem wyposażenia jest oczywiście plecak. Musi on być z jednej strony pojemny, a przy tym wygodny i bezpieczny. Wybierając plecak, warto zadbać, aby miał on nie tylko wygodne szelki, ale także pas biodrowy i piersiowy. Pokrowiec na plecak pozwoli zabezpieczyć jego zawartość w razie deszczu lub śniegu.

Ważnym elementem decydującym o Waszym bezpieczeństwie w górach będzie odpowiednie ubranie. Wśród podstawowych elementów ubioru trzeba wymienić:

– kurtkę przeciwdeszczową,

– ciepłą bluzę typu softshell,

– buty trekkingowe,

– ciepłe skarpetki,

– spodnie trekkingowe,

– kijki trekkingowe i rękawiczki,

– chustę wielofunkcyjną.

W plecaku musi się także znaleźć miejsce na mapę, latarkę, kompas, telefon komórkowy, wodę, kanapki oraz dokumenty. Warto także zabrać ze sobą gwizdek, który może ułatwić dotarcie do Was służbom ratunkowym. Bardzo przydatne mogą okazać się okulary przeciwsłoneczne oraz krem z filtrem. Słońce w górach operuje o wiele mocniej aniżeli w przypadku niżej położonych terenów.

Wybierając się w Tatry, warto także zadbać o komfortowy nocleg. Domki w Zakopanem gwarantują możliwość odpoczynku w najlepszych warunkach. Dzięki temu będziecie mogli nabrać sił przed wyprawą i zrelaksować się po wielu godzinach spędzonych w górach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here