Niesamowite miejsca w Birmie, które musisz zobaczyć

Egzotyczne kierunki podbijają serca polskich turystów. Coraz chętniej bierzemy na celownik Azję – dużym zainteresowaniem cieszy się Birma, która w 2014 r. została ogłoszona przez Europejską Radę Turystyki i Handlu najciekawszym krajem dla turystów. Największymi jej atutami są wspaniałe zabytki, dzika przyroda i atmosfera, jakiej nie ma nigdzie indziej.

Birma – inaczej Mjanma – leży  w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. Przez wiele lat była zamknięta na turystykę, ale sytuacja ta się zmienia. Długotrwałe wyizolowanie będące efektem prowadzonej w tym kraju polityki przyniosło jednak pewne korzyści – takie mianowicie, że Birma zdołała ochronić bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne. Zachowała też swoistą autentyczność, co podkreślają wszyscy podróżni, którzy pozwolili, aby oczarowała ich Birma – zwiedzanie niezwykłych miejsc to gwarancja niezapomnianych przeżyć.

Pagan – kraina świątyń

Pagan (stosowana jest także pisownia Bagan) w prowincji Mandalaj to największa atrakcja Birmy. Ponad 2200 obiektów sakralnych takich jak m.in. buddyjskie pagody, świątynie i klasztory – to robi ogromne wrażenie. Znakomita większość tych budowli powstała w okresie od XI do XIII w. Obecnie obszar ten objęty jest ochroną w ramach Strefy Archeologicznej Pagan – infrastruktura turystyczna jest tu na tyle dobrze rozwinięta, że nie będzie problemu z noclegiem i wyżywieniem.

Inle i  Indawgyi – oazy natury

Jeziora Inle i  Indawgyi to kolejne „must see” na turystycznej mapie Birmy. Bardziej znane jest jezioro Inle leżące na wysokości 800 m n.p.m. w dystrykcie Taunggyi – to drugi pod względem wielkości tego typu zbiornik wodny w Birmie. Występuje tu kilka endemicznych gatunków ryb. W jednej z wielu agencji turystycznych można wykupić rejs.

Indawgyi to największe jezioro nie tylko Birmy, ale i całej Azji Południowo-Wschodniej. To dziewiczy obszar, gdzie rocznie dociera raptem kilkaset turystów. To idealne miejsce dla osób, które chcą się odciąć od cywilizacji i obcować z okazałą, nieujarzmioną przyrodą. Jezioro stanowi najważniejszą część Indawgyi Lake Wildlife Sanctuary.

Święte miejsca pielgrzymek birmańskich buddystów

Miejsc tych jest trzy:

  • Pagoda Kyaiktiyo (Złota Skała) w prowincji Taninthay – wieża o wysokości 7,3 m wznosząca się na szczycie ważącego ok. 600 ton granitowego głazu pokrytego płatkami złota,
  • Pagoda Szwedagon w Rangunie – najistotniejszą cechą wyróżniającą tę budowlę na tle innych obiektów sakralnych jest to, że zawiera Sandaw (Włosy z Głowy) Buddy Gotamy, ponadto wewnątrz stupy jest przechowywanych ok. 9 ton bardzo cennych kosztowności i złota,
  • Świątynia Buddy Mahamuni w Mandalaj – znajdujący się tu wykuty w brązie posąg Buddy Mahamuni o wysokości 3,84 m jest najważniejszym wizerunkiem Buddy w Birmie.

Majestatyczne wzgórze Mandalaj

Dla birmańskich buddystów to ważny ośrodek religijnego kultu. Wzgórze wznosi się na wysokość 236 m n.p.m., a u jego stóp położone jest miasto o tej samej nazwie. Zgodnie z legendą sam Budda wygłaszał tu przez tydzień kazania, a towarzyszył mu uczeń arahant Ānanda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here