Nowe przepisy

W październiku 2018 roku branżę morską obiegła wieść o zmianach prawnych obejmujących podatek za pracę marynarzy. Zmiany, które weszły w życie miały zrewolucjonizować podatki marynarskie i ułatwić życie płatnikom zatrudnionym na morzu. Czy tak się stało?

Do tej pory rozliczanie podatków marynarzy było ich indywidualnym obowiązkiem często stanowiąc dla tych ludzi, przebywających stale daleko od domu, duże obciążenie. Rząd wprowadził więc nowe prawo, które weszło w życie wraz z początkiem nowego 2019 roku. Wedle nowych przepisów podatki dla marynarzy oraz większa część dokumentu stanowiącego rozliczenie podatkowe rodzin marynarzy jest sporządzana przez Krajową Administrację Skarbową. Podatnicy mają obowiązek jedynie udać się do urzędu by sprawdzić i potwierdzić jego aktualność i zgodność ze stanem faktycznym.

W nowej ustawie jest jednak poważna luka gdyż nie uregulowano kwestii marynarskich kontraktów zawieranych z zagranicznymi armatorami. W związku z tym wszyscy marynarze pracujący w minionym roku podatkowym pod obcą/zagraniczną banderą mają błędne rozliczenia podatkowe. Jeśli więc podatnicy – marynarze nie udadzą się do odpowiedniego urzędu i nie stwierdzą nieprawidłowości przygotowanego przez Krajową Administrację Skarbową rozliczenia ich PIT-y zostaną potraktowane jako niewłaściwe co może grozić karami i poważnymi problemami włącznie z interwencją kontroli skarbowej.

Marynarz pracujący w firmach innych niż polskie ma więc za zadanie jak w poprzednich latach samemu, we własnym zakresie sporządzić swoją deklarację podatkową.

Liczni marynarze, których dotyczy wadliwość podatków bez wątpienia pozostaną z pytaniami co do szczegółów działania nowego prawa oraz klasyfikacji poszczególnych firm. Dla tych osób pomocny będzie bez wątpienia radca prawny. Kancelaria radcowska udzieli dokładnych, kompleksowych porad w zakresie którego dotyczy artykuł. Warto skorzystać z witryny radcaprawny-trojmiasto.pl by uzyskać więcej szczegółów w zakresie skomplikowanego wdrożenia się w nowe przepisy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here