Wakacje w krajach muzułmańskich - jak zaplanować?

Kraje muzułmańskie ciągle kojarzą się ze specyficzną kulturą, co rodzi wiele kontrowersji. Jeśli decydujesz się na spędzenie urlopu czy wakacji w jednym z takich państw, przeznacz chwilę na zapoznanie się z tamtejszymi zwyczajami. Każdy kraj ma swoją specyfikę, poznanie której ułatwia poruszanie się wśród tubylców i gwarantuje unikanie wielu trudnych sytuacji. Państwa, w których główną religią jest islam, posiadają naprawdę bardzo odmienne obyczaje, bo wszystkie sfery życia powiązane są z zaleceniami religijnymi (np. prawo szariatu). Zanim więc wyjedziesz do jednego z muzułmańskich krajów, sprawdź, na co trzeba uważać obcując z tamtejszą ludnością.

Świątynia centrum wszystkiego

Wakacje w krajach muzułmańskich  - jak zaplanować?Najważniejszy dla Muzułmanina jest fakt pozostawania w zgodzie ze swoją religią. Z tym wiąże się ogromny szacunek okazywany przejawom i miejscom kultu. Na pewno podczas wakacji zdarzy ci się okazja obejrzenia z bliska muzułmańskiej świątyni, czyli meczetu. Obowiązuje cię kilka zasad, dzięki czemu unikniesz zirytowanych spojrzeń oraz niejednokrotnie bardziej gwałtownych reakcji. Bardzo ważny jest odpowiedni ubiór. Większość turystów z innych części świata nie podróżuje w strojach akceptowalnych przez Muzułmanów, ale wszystko jest ok, jeśli nie wchodzą tak do meczetu. Świątynię odwiedzamy boso (obuwie zostawia się na zewnątrz). Odzież powinna zakrywać wszelkie fragmenty ciała oprócz twarzy łącznie z włosami – ta zasada dotyczy zwłaszcza kobiet. Niedopuszczalne są więc krótkie spodnie czy spódnice, bluzki z dekoltem, odkrytymi ramionami itd. Przedstawiciele obojga płci wchodzą do meczetu osobnymi wejściami. Kolejna zasada jest dość typowa, mianowicie będąc w środku nie można fotografować ludzi ani obiektów. Gdy widzimy, że ktoś się modli, nie należy się uparcie mu przyglądać, niemile widziane jest też przechodzenie tuż przed taką osobą.

Tabu i inne ograniczenia

Muzułmanin nie żartuje ze swojej religii i ty również tego nie rób, chyba że chcesz wywołać małą burzę i trafić do więzienia (albo pod samosąd). Żeby spotkać się z miłym traktowaniem i móc zwiedzić jak najwięcej pięknych zabytków, warto zachowywać się jak przystało na kulturalną osobę. Im mniej będziemy mówić, tym lepiej, bo niektórzy Muzułmanie bywają naprawdę bardzo drażliwi zwłaszcza na punkcie religii. Jeśli musisz zadawać pytania, bo ciekawią cię tutejsze zwyczaje, nie krępuj się, ale unikaj wyśmiewania kogokolwiek ani przekonywania o swojej racji. Jeśli twój pobyt w danym kraju pokryje się z czasem Ramadanu, powinieneś wykazać się szczególnym taktem. Czas ten jest ciężki dla wyznawców Mahometa, muszą bowiem pościć, unikać spotkań towarzyskich, a folgują sobie dopiero po zapadnięciu zmroku. Mogą być zirytowani, a wtedy o wiele mniej łagodnie potraktują wszelkie dziwne słowa na temat ich religii.

W objęciach specyficznej kultury

Życie w jednym z muzułmańskich krajów byłoby na pewno barwne, ale tradycja i zwyczaje są przeważnie nie do przyjęcia dla mieszkańców innych regionów świata. Jeśli wybierasz się do takiego państwa, weź pod uwagę, że jesteś gościem i masz oglądać, a nie oceniać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here