Petersburg to historyczne miasto w Rosji, ulokowane w delcie Newy nad Zatoką Fińską. Dla Polaków jest szczególnie ważne ze względów historycznych. Petersburg to jednak przede wszystkim piękno, które warto zobaczyć. Sprawdźmy, co zwiedzić podczas wycieczki do Petersburga.

Petersburg to historyczne miasto w Rosji, ulokowane w delcie Newy nad Zatoką Fińską. Dla Polaków jest szczególnie ważne ze względów historycznych. Petersburg to jednak przede wszystkim piękno, które warto zobaczyć. Sprawdźmy, co zwiedzić podczas wycieczki do Petersburga.

Co kryje w sobie Petersburg?

Poza typowymi atrakcjami turystycznymi, na które składają się piękno przyrody i wiele zapierających dech w piersiach zabytków architektonicznych, rosyjskie miasto słynie z tzw. białych nocy. Czym one są? Zjawisko to pojawia się od końca maja, do połowy lipca. Dni potrafią trwać wtedy do dziewiętnastu godzin, a nawet po zajściu słońca, pozostaje urokliwa poświata, która zachwyca jasnością nocy. Ten wyjątkowy moment w połączeniu z widokiem pięknych wież kościołów, staje się idealnym miejscem do spędzenia romantycznych chwil. Chyba nie bez powodu, Petersburg nazywany jest „Wenecją Północy”.

Newskie Prospektum

Jedną z najważniejszych atrakcji jest spacerowa ulica Newskie Prospektum, czyli główna aleja miasta. Zachwyca ona pięknem barokowych kamienic, zdobionych kopułami w oszałamiających pastelowych kolorach. Są one zasługą wymogów cara Piotra I, który lubował się w tego typu architekturze. Dodatkowego piękna dodaje sieć licznych kanałów, które przecinają ulice i upodabniają miasto do ukochanej przez wielu turystów Wenecji.

Petersburg Imperatorski

Newskie Prospektum bogate jest w liczne zabytki historyczne, które upamiętniają czasy carskiego imperium. Można na nim zwiedzić m.in. sukiennice zbudowane na rozkaz carycy Elżbiety. Miejsce to określane jest jako Gościnny Dwór. Dalej widnieje pomnik carycy Katarzyny i teatr Aleksandryjski.

Pałac Zimowy

Jednym z najbardziej znanych zabytków Petersburga, które należy zwiedzić jest ulokowany na brzegu Newy – Pałac Zimowy. Jest to przepiękny budynek wzniesiony w stylu barokowym dla carycy Elżbiety. Linia architektoniczna wzorowana była na paryskim Wersalu. Budowlę ukończono po śmierci Elżbiety, a pierwsza zamieszkała w nim Katarzyna II. O budowli mówi się, że jest „sercem” miasta. Pałac był również więzieniem politycznym, w którym pozbawieni wolności byli m. in. Trocki, Dostojewski, Gorki czy Kościuszko.

Legendarny krążownik

Wycieczka do Petersburga to przede wszystkim zwiedzania historycznych miejsc. Jednym z takich jest legendarny krążownik Aurora, z którego prowadzono ostrzał Pałacu Zimowego podczas rewolucji komunistycznej. Dryfuje on u wybrzeża Wielkiej Newki. W środku krążownika znajduje się muzeum, które warto zobaczyć.

Katedra Św.Izaaka

Warto zobaczyć również Katedrę Św. Izaaka. Budowlę wznoszoną aż czterdzieści lat. Jest to druga z największych świątyń prawosławnych w Rosji. Budowa świątyni nie była łatwa, obiekt się rozpadał, a także trawił go pożar. Rewolucja październikowa pozbawiła obiekt sakralnego przeznaczenia i zmieniła świątynię w muzeum ateizmu.

Przy współpracy z Wytwórnia Wypraw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here