Zakopane – baseny termalne

Zakopane jest najliczniej odwiedzaną miejscowością turystyczną w Polsce. I choć nadal większość osób przyjeżdża do miasta dla klimatu, góralskiego folkloru i Tatr, to coraz większą atrakcją całego regionu stają się wody termalne. Przyciągają one zarówno kuracjuszy, jak i turystów chcących zafundować sobie odpoczynek w bardzo komfortowych warunkach, a przy okazji zadbać o swoje zdrowie. Baseny termalne w Zakopanem i okolicach mają potencjał, aby stać się wizytówką Podhala. Sprawdźmy, jak prezentuje się lokalna oferta.

Wody termalne, czyli podziemny skarb regionu tatrzańskiego

Odkrycie pokładów wód termalnych w tym regionie spowodowało, że Zakopane i okoliczne miejscowości zyskały bardzo mocny atut w rywalizacji o turystę – nie tylko krajowego. Zwłaszcza, że mówimy tutaj o wodach mających bardzo wysoką jakość i właściwości zdrowotne, o czym świadczy obecność wszystkich kluczowych składników mineralnych: od chromu i potasu, przez żelazo i krzem, aż po wapń i sód.

Po wdrożeniu technologii pozyskiwania wód termalnych było tylko kwestią czasu, kiedy w powstaną pierwsze baseny termalne w Zakopanem i regionie. Obecnie takich obiektów jest już kilka, z których szczególnie dużą popularnością cieszą się Termy BUKOVINA. To jeden z najnowocześniejszych kompleksów basenów termalnych nie tylko w Polsce, ale też w Europie Środkowo-Wschodniej.

Baseny termalne przyciągają do Zakopanego tłumy turystów. Dzięki tej atrakcji cały region tatrzański przestał być traktowany, jako destynacja wyłącznie sezonowa (letnia i zimowa). Wypady na termy cieszą się ogromną popularnością przez cały rok, zwłaszcza wśród turystów weekendowych, którzy w ten sposób fundują sobie chwilę błogiego relaksu i odpoczynku od pracy, na przykład wczesną wiosną czy jesienią.

Co ważne, termy przyciągają nie tylko pary, ale też rodziny z dziećmi. Rośnie świadomość wśród rodziców na temat korzystnego wpływu wody termalnej na ciało młodego człowieka, szczególnie cierpiącego na różnego rodzaju alergie i choroby skórne, włącznie z atopowym zapaleniem skóry czy łuszczycą.

Do basenu termalnego po zdrowie

Woda termalna ma wybitne właściwości zdrowotne. Wspomnieliśmy już o jej bezcennym składzie, natomiast warto wyjaśnić, w jaki sposób kąpiele w basenach termalnych mogą wspomóc terapię różnych schorzeń czy też stać się kluczowym elementem profilaktyki i zdrowego stylu życia.

Już w starożytności wierzono, że woda termalna ma działanie zdrowotne. Kąpiele w niej zalecano m.in. rzymskim legionistom, którzy przechodzili rekonwalescencję po odniesionych w bitwach ranach – dzięki temu mieli szybciej wracać do służby.

Dziś dysponujemy już wiarygodnymi badaniami potwierdzającymi, że regularny kontakt z wodą termalną ma bardzo pozytywny wpływ na ludzki organizm. Kąpiele terapeutyczne szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadkach:

  • chorób serca i całego układu krążenia,
  • zaburzeń metabolicznych,
  • zaburzeń hormonalnych,
  • przewlekłych bólów mięśni, stawów i zwyrodnień kręgosłupa,
  • napięcia nerwowego,
  • stresu,
  • chorób psychicznych (na czele z depresją i nerwicą),
  • chorób dermatologicznych.,
  • kontuzji ortopedycznych.

To warto wiedzieć

Kąpiele w basenach termalnych są obecnie zalecane osobom przechodzącym rehabilitację po COVID-19.

Woda termalna ma również zbawienny wpływ na wygląd skóry – ujędrnia ją, wygładza i doskonale nawilża. Kąpiele w basenach termalnych śmiało można więc traktować w kategorii nieinwazyjnego i bardzo przyjemnego zabiegu kosmetycznego. To dobra propozycja dla osób chcących zahamować procesy starzeniowe, ale też poradzić sobie z różnego rodzaju problemami dermatologicznymi, jak trądzik różowaty.

Warto także wspomnieć o właściwościach antyoksydacyjnych wody termalnej. Neutralizuje ona wolne rodniki, które stanowią jeden z głównych czynników ryzyka chorób nowotworowych oraz odpowiadają za przyspieszone starzenie się skóry.

Które baseny termalne w Zakopanem są godne polecenia?

Warto się tutaj kierować przede wszystkim opiniami bywalców term, z których większość rekomenduje pobyt w Termach BUKOVINA. Znajdują się one w Bukowinie Tatrzańskiej, zaledwie 15 kilometrów od Zakopanego – bez problemu można tam dojechać własnym samochodem, a na miejscu jest parking na 200 aut.

Termy BUKOVINA pozyskują wodę termalną z głębokości 2400 metrów. Zawiera ona aż 28 związków mineralnych, dzięki czemu ma kompleksowe właściwości zdrowotne. Nie bez znaczenia jest również to, że termy zostały przygotowane do przyjmowania gości w każdym wieku – dzieci na pewno nie będą się tam nudzić.

Do dyspozycji jest aż 20 basenów (wewnętrzne i zewnętrzne), 3 zjeżdżalnie oraz rozbudowana strefa SPA z saunami i łaźniami parowymi. Spokojnie można sobie zaplanować całodzienny pobyt – na terenie term działają punkty gastronomiczne ze specjałami kuchni regionalnej czy zdrowymi posiłkami dla osób na diecie.

Z pełną ofertą Term BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej można się zapoznać na oficjalnej stronie kompleksu – https://www.termyBUKOVINA.pl/termy-BUKOVINA/o-termach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here