Rejs na Bornholm

Bornholm to niezwykle malownicza duńska wyspa uznawana za jedną z najsłynniejszych bałtyckich. Ze względu na bogatą historię, przepiękny krajobraz i piękną, poniekąd wiejską architekturę, cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Nic więc dziwnego, że wycieczka na Bornholm to jeden z chętniej wybieranych sposobów na aktywne spędzenie wolnego czasu. Odkryj wyjątkowy urok okolicznych miasteczek, charakterystyczne okrągłe kościoły i wiele innych wyjątkowych atrakcji, wybierając się w komfortowy rejs promem!

Wycieczka na Bornholm – największe atrakcje wybrzeża

Wspomniane we wstępie rotundowe kościoły są niewątpliwą dumą miejscowości leżących na Bornholm. Całe wybrzeże daje dostęp do czterech średniowiecznych świątyni wybudowanych na przełomie XI i XII wieku. Jeden, najstarszy z nich (wzniesiony w 1160 roku), o specyficznym białym wykończeniu, znajduje się w uroczej wiosce Østerlars. Kościół jest dostępny do zwiedzania wewnątrz! Wśród jego najważniejszych atrakcji należy wymienić freski namalowane ok. 1350 roku, ambonę z 1595 r. oraz ołtarz z okolic 1600 r.

Niemniej godne uwagi są niemalże bajkowe ruiny twierdzy Hammershus znajdujące się na północy Wycieczki zwykle nie omijają tego miejsca, jest bowiem kolejną z najstarszych budowli obecnych wciąż na wyspie. Szczątki to pozostałości po fortyfikacji z okolic 1255 roku wybudowanej na życzenie arcybiskupa Szwecji (lub króla Danii Waldemara II, dokładna historia nie została jeszcze potwierdzona). Tym, co pozostało z niej po dziś dzień od czasów średniowiecza, są fragmenty muru obronnego, baszta Mantel, szańce i fosa.

Rejs na Bornholm – co jeszcze warto zobaczyć na wyspie?

Rejs na Bornholm to oczywiście atrakcja nie tylko dla miłośników historii. Z wycieczki skorzystają również osoby ciekawe przede wszystkim piękna natury i żądne wypoczynku. Słynna piaszczysta plaża na przylądku Dueodde od lat przyciąga tysiące turystów i została uznana za jedną z najlepszych w Europie. Czysta, przejrzysta woda, ciepły piasek, bunkry znajdujące się w okolicznym lesie sosnowym czy widowiskowa latarnia morska to zaledwie początek atrakcji dostępnych na tej części wyspy.

Odwiedzając Bornholm, nie sposób ominąć sławne miasteczko Gudhjem, słynące między innymi z wędzarni, wyjątkowo stromych ulic oraz malowniczego punktu widokowego położonego obok ruin kaplicy św. Anny. Godna uwagi jest również stolica wyspy – Rønne z dostępem do portu. Prom na Bornholm z Polski nie dopływa co prawda bezpośrednio do portu, można natomiast dostać się do niego z Ystad w Szwecji. Miasteczko cieszy oko wieloma pięknymi zabytkami: to między innymi kościół św. Nikolasa z XIV wieku, teatr z 1823 roku, budynek liceum, latarnia morska z 1880 r. czy kuźnia portowa z 1735 r.

Prom na Bornholm – czym na słynną bałtycką wyspę?

Planując zwiedzenie tej niezwykłej duńskiej wyspy, trzeba w pierwszej kolejności zastanowić się nad metodą dotarcia do celu. Ze względu na to, że do przemierzenia będziesz mieć niezliczone wody, najskuteczniejszy jest w tym przypadku oczywiście Bornholm jednak, jak wspomniano, nie daje do siebie bezpośredniego dostępu ze statku wycieczkowego. Najpierw należy więc udać się do szwedzkiego miasteczka Ystad, gdzie możesz wygodnie przesiąść się na katamaran, którym dopłyniesz już bezpośrednio na wyspę.

Rejs z Gdańska na Bornholm oferowany jest między innymi przez słynną linię StenaLine. Warto zwrócić uwagę na ofertę firmy, w atrakcyjnej cenie zyskujesz bowiem nie tylko komfortowy transport, ale też w pełni zorganizowaną wycieczkę. W cenie biletu dostajesz dostęp do rejsu w obie strony, niezapomnianej rozrywki na pokładzie, nocleg w hotelu na terenie Rønne, nocleg na morzu w kabinie przypominającej hotelowy apartament (z własną łazienką oraz telewizorem), zwiedzanie kościoła w Østerlars, miasteczka Gudhejm – a także terenów Szwecji.

Zobaczysz między innymi prehistoryczną łódź z głazów w Skanii oraz centrum upraw jabłek Kivik, gdzie nadejdzie czas na wypoczynek i wliczoną w koszt biletu kawę z ciastkiem. Dzięki temu nie musisz samodzielnie zajmować się bukowaniem noclegu, organizacją przewodnika czy przejazdów. Profesjonalna firma zrobi to za ciebie, dając dodatkowo ubezpieczenie NNW i od Kosztów Leczenia!

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here