Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Czarnobyla

Minęło 33 lata od katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Każdy chyba zna historię tego miejsca, a emisja serialu realizowanego przez HBO sprawiła, iż w Internecie pojawiło się mnóstwo ofert wycieczek do strefy Zony. Co warto zobaczyć? Czy jest to całkowicie bezpieczne? Jakie są koszty takiej wycieczki? Tego wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

Co warto zobaczyć w Czarnobylu? 

Oprócz elektrowni jądrowej, która mieści się w Czarnobylu, ważnym punktem wycieczki jest miasto Prypeć. Jest to miasto, które zostało zbudowane dla pracowników elektrowni w Czarnobylu. Przekrój wieku ludzi wówczas tam mieszkających to około 25 lat. Wraz z wybuchem reaktora mieszkańcy zostali zmuszeni do opuszczenia tego miejsca. Wielu sądziło, iż opuszcza je tylko na chwilę… Prawda okazała się zupełnie inna. Mieszkańcy już nigdy nie wrócili do swoich domów. Porozrzucone zabawki, rzeczy codziennego użytku, książki, napoczęte posiłki – to wszystko można zobaczyć w tym opuszczonym tak nagle mieście. Pierwszym punktem wycieczki jest oczywiście teren wokół elektrowni jądrowej. Mniej wymagającym turystom wystarczy zobaczenie sarkofagu przykrywającego reaktor, oraz makiety reaktora, która krok po kroku pokazuje jak doszło do katastrofy. Natomiast dla bardziej wymagających istnieje możliwość wejścia do środka i zobaczenie na własne oczy sterowni nr 4, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami (około 500 zł od osoby). Warto również odwiedzić Duga-1, który przez długi czas nazywany był również Okiem Moskwy. Jest to instalacja radzieckiego radaru pozahoryzontalnego pracującego w zakresie fal krótkich. Zwrócona była w stronę USA i miała służyć do wykrywania pocisków balistycznych. Obowiązkowym punktem wycieczki jest także wspomniane wcześniej miasto Prypeć, w którym warto zobaczyć:

– hotel Polesie –  który został zbudowany, by przyjmować delegaturę i ważnych gości odwiedzających elektrownię, warto wejść na taras, z którego można zobaczyć całe miasto wraz z elektrownią;

– dom kultury Energetyk – miejsce to zapewniało mieszkańcom różne rozrywki, od kulturalnych po sportowe;

– wesołe miasteczko – najbardziej rozpoznawalny punkt w Prypeci, często uwieczniany na zdjęciach z tamtych miejsc, miało zostać otwarte 1 maja 1986 r., jednak nigdy do tego nie doszło;

– dom handlowy z podziemnym parkingiem;

– budynek szkoły i basen „Azure” z obszerną salą gimnastyczną

– i ostatni punkt – złomowisko Burakiwka – gdzie składowane były maszyny, które brały udział w likwidowaniu skutków katastrofy – co ciekawe jest to jedno z najbardziej napromieniowanych miejsc i nie wolno tam przebywać dłużej niż kilka minut.

Czy jest to całkowicie bezpieczne? 

Jeśli chodzi o życie tam, to jeszcze przez setki lat nie będzie możliwe życie tam. Jednak kilkudniowa wycieczka jest całkowicie bezpieczna, o ile przestrzega się kilku zasad bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać, żeby nie wchodzić w bezpośrednią interakcję z glebą, wodą, roślinami, złomem i innymi przedmiotami, bowiem przez całe lata fauna, flora i wszystkie pozostawione tam przedmioty wchłaniały promieniowanie jonizujące. Jednak jeśli nie pije się wód gruntowych i nie dotyka gołymi rękami wszystkiego co wokół, to nie ma obaw o zdrowie i życie. Niedozwolone jest także palenie papierosów poza wyznaczonymi miejscami. Wycieczka do Czarnobyla nie jest wskazana dla kobiet w ciąży oraz chorujących na tarczycę. Dla powyższych osób może to się okazać niebezpieczne i wówczas należy skonsultować się z lekarzem.

Jakie są koszty wycieczki do Czarnobyla? 

Najczęściej są to wycieczki jednodniowe i realizowane są z Kijowa. Koszt takiej wycieczki to około 90 dolarów. W cenie wycieczki znajduje się transport z Kijowa autokarem, opiekę przewodnika, ubezpieczenie oraz mapkę, która jest pamiątką odbytej wycieczki. Osoby, które chcą zwiedzić Czarnobyl dłużej, mogą wybrać się na dwudniowy wyjazd z noclegiem. Wycieczki przeznaczone są dla osób pełnoletnich i odbywają się w języku angielskim lub rosyjskim. Jeśli chodzi o ofertę wycieczek z Polski to jest ona dosyć szeroka, bowiem wiele  biur podróży poszerzyło swoją ofertę właśnie o Czarnobyl. Warto tu wymienić kilka: thetravelbus.pl, alienatours.pl, quand.com.pl, bispol.com. Cena waha się od 1000,00 zł do 2500,00 zł w zależności od długości trwania, rodzaju transportu i programu wycieczki. Ostatnio pojawiła się także oferta wycieczki do Czarnobyla na groupon.pl., co jest bezpośrednim potwierdzeniem na to, iż jest to obecnie jeden z najpopularniejszych kierunków wycieczek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here