Z roku na rok wypoczynek w Chorwacji staje się coraz częściej podejmowaną wakacyjną aktywnością. Co ciekawe, z możliwości turystycznych tego kraju nader często korzystają właśnie Polacy. Dzięki dobremu dojazdowi i wielu wspaniałym zaletom nie ma się co dziwić takiej tendencji. Osoby raz spędzające wakacje w Chorwacji chcą tę przyjemność powtórzyć, bo chociażby ze względu na bliskość Adriatyku, korzystne ceny wszelkich atrakcji i różne wyjątkowe miejsca do zwiedzania za jednym pobytem bardzo ciężko jest wyczerpać możliwości kraju. Rozwój turystyczny sprawił, że Chorwacja jest coraz lepiej przygotowana na przyjęcie wszystkich gości – wykorzystaj to i również ruszaj tam wypocząć. Poniżej krótkie przedstawienie rzeczy najbardziej wartych zobaczenia:

Na półwyspie Istria

Turyści od lat upodobali sobie półwysep Istria. Określa się go jako „włoski”, być może z powodu specyficznego klimatu i architektury z okresu antyku. W kształcie przypominający nieco serce, jest idealnym miejscem docelowym jeśli chodzi o swobodny wypoczynek na plażach pełnych czystego, złocistego piasku. Dzięki dobrej pogodzie nietrudno jest opalić się na oczekiwany kolor. Będąc tutaj, można na przykład udać się na zachód do Rabac i tam plażować, albo postawić na bardziej aktywny sposób spędzenia wakacji i eksplorować wschodnią stronę półwyspu, gdzie nie brakuje okazji do podziwiania dziewiczej przyrody – znajdziecie tu na przykład Limski Zaljev, fascynujący rezerwat lub liczne skaliste klify pokryte iglastą roślinnością. Poza tym warto odwiedzić miasteczko Rovijn zasiedlone przez – w dużej części – Włochów, a samo miasteczko pod względem architektury przypomina nieco Wenecję. Są też większe miasta, jak na przykład Pula, która dostarczy mnóstwo okazji do zwiedzania. Zabytki tutaj są głównie rzymskie. W innej miejscowości – Motovun – jest dużo bizantyjskich wpływów. Półwysep Istria mieści również najmniejsze na świecie „miasto” Hum. Jest ono zamieszkane przez jedyne 14 osób.

Kolorowa Dalmacja

W Dalmacji znajdziecie mnóstwo kolorów i widoków na miasta, góry i morze. Corocznie do tego regionu przybywają liczni turyści z całego świata. Popularny jest na przykład Dubrownik (miasto zostało umieszczone na liście UNESCO), w którym warto spędzić choć chwilę, podziwiając na przykład mur wzniesiony wokół miasta w VIII w. Stare Miasto w Dalmacji również jest bardzo przyjemne, głównie z uwagi na bliskość fantastycznych zabytków m.in. fontanny Onufrego lub Pałac Sponza. Można odpocząć niemal w dowolnym miejscu wśród kamiennych budowli i uliczek. Są tutaj punkty gastronomiczne oferujące smaczne jedzenie regionalne oraz widoki na miasto, żeby przy posiłku i winie móc rozmawiać o tym, w jakiej uroczej okolicy udało się zatrzymać.Co zobaczyć w Chorwacji?

Jezior Czar

Dla miłośników piękna natury atrakcją nie do pominięcia jest Park Jezior Plitwickich. Ta baśniowa lokacja znajduje się obok granicy (tuż obok mamy już tereny Bośni i Hercegowiny). Park składa się z szesnastu różnej wielkości jezior, które są bardzo różnie położone względem siebie i często następuje między nimi wymiana wody. Większość grobli i innych form skalnych powstała z węglanu wapnia. Dzięki erozji i innym procesom w Parku Jezior Plitwickich występują nie tylko fantastyczne kształty, ale także mnóstwo atrakcyjnych kolorów wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here