Dawne niezależne królestwo Szkocji w dzisiejszych czasach przekształciło się w terytorium zależne Wielkiej Brytanii. Nie wpłynęło to jednak na pogorszenie się urody tego pięknego kraju, który przyciąga turystów niesamowitymi krajobrazami, możliwością kontaktu z przyrodą oraz mnóstwem zabytków dokumentujących historyczną przeszłość Szkocji. Wypoczynek tutaj będzie nieco nostalgiczny (w Szkocji znajduje się mnóstwo obiektów, które w związku z upływem lat dawno już utraciły swoją świetność), ale na pewno niezapomniany i fascynujący.

Zwiedzamy Edynburg

W bliskim towarzystwie zatoki Firth of Forth rozpościera się krajobraz Edynburga. Tereny są tutaj nieregularne, pagórkowate, co wpływa na topografię miejscowości. Najważniejszą budowlą, która zresztą dość szybko rzuca się w oczy, jest XII-wieczny  Zamek Edynburski, ważny obiekt strategiczny w przeszłości miasta. Na pewno rzuci się wam w oczy specyficzny kształt wzgórza, na którego szczycie wyrasta twierdza – jest to wulkan (najprawdopodobniej wygasły). Warto poświęcić kilka dłuższych chwil na zapoznanie się z architekturą i wyposażeniem zamku, który był przez lata wielokrotnie rozbudowywany i restaurowany.

To naturalnie nie wszystko, co oferuje Edynburg. Szlak spacerowy Królewska Mila zaprowadzi Was w kierunku dalszych atrakcji. W mieście znajduje się np. ciekawa Fontanna Czarownic, wzniesiona jako pamiątka odbywających się tutaj (i niestety skutecznych) polowań na czarownice kończących się spaleniem ich na stosie. Obiektem wartym obejrzenia jest także Palace of Holyroodhouse z 1498r. Pałac zawiera sporo dzieł sztuki, np. bardzo atrakcyjne gobeliny. W Edynburgu mieści się też Szkockie Muzeum Królewskie.

Zwiedzamy Glasgow

Po opuszczeniu Edynburga warto udać się do kolejnego wartego odwiedzin miasta – Glasgow. Spacery po tej miejscowości często zaczynają się od centralnego placu George Square. Można tam odpocząć, zastanowić się nad dalszym planem zwiedzania lub zajrzeć do kilku znajdujących się w pobliżu obiektów. Są to m.in. posiadająca mnóstwo fascynujących dzieł sztuki Gallery of Modern Art. Blisko placu znajduje się także świątynia neogotycka – katedra św. Andrzeja. Osoby zainteresowane bliskością przyrody mogą skorzystać z oferty Ogrodu Botanicznego, zwłaszcza jeśli chcą trochę odpocząć. Glasgow posiada jeszcze inną ciekawą atrakcję tego typu – park narodowy w pobliżu jeziora Loch Lomond (największego w kraju zbiornika polodowcowego).

Zwiedzamy Aberdeen

Nie można opuścić Szkocji bez zajrzenia do kolejnego istotnego miasta – Aberdeen. Miejscowość obfituje w instytucje kulturalne, znajdziemy tu na przykład bardzo rozbudowaną Galerię Sztuki. Skorzystanie ze zorganizowanej wycieczki do owej galerii pozwoli dowiedzieć się dużo o dostępnych zbiorach, które są naprawdę rozległe i wymagałyby poświęcenia im sporych ilości czasu. Jest tutaj również Muzeum Marynistyczne – jego tematyczne eksponaty gwarantują możliwość zapoznania się z historią marynarki i rybołówstwa nie tylko w Szkocji. W okolicach Aberdeen znajduje się Balmoral – atrakcyjna posiadłość warta odwiedzenia, do tego oferująca ładne widoki i świeże powietrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here