Jak zapobiec chorobie lokomocyjnej?

Problemy związane ze złym samopoczuciem podczas jazdy, lotu czy rejsu są znane ogólnie jako choroba lokomocyjna. Mogą cierpieć na nią dzieci i osoby dorosłe. Czasem ujawnia się bardzo wcześnie, czasem później, bywa też, że ustępuje zupełnie samoistnie. Typowe objawy to nudności, wymioty wywołane odczuwanymi zawrotami głowy. Dlaczego do tego dochodzi? Wymienione symptomy są wynikiem trudności, jakich doświadcza nasz mózg próbując ustalić, czy właściwie poruszamy się, czy pozostajemy nieruchomo – podczas używania środków transportu ciało znajduje się w spoczynku, ale mimo tego porusza się, o czym świadczy np. widoczny ruch krajobrazu. Narząd równowagi błędnik nie do końca rozumie, w jaki sposób jest to możliwe i stąd, niestety, różne negatywne zjawiska. Można jednak temu zapobiec. Poniższe porady pomogą ci właściwie przygotować się do podróży.

 1. Podróżuj wypoczęty i zrelaksowany. Wszelkie symptomy opisane wyżej nie będą wtedy tak dotkliwe.
 2. Znajdź dla siebie najlepsze miejsce w środku lokomocji. Niektóre siedzenia będą lepsze od innych. Unikaj miejsc tuż przy oknie, zbyt daleko od przodu pojazdu, nie siadaj też „na kole” (jest to typowe w autobusach). Najlepiej zniesiesz podróż, gdy będziesz patrzeć przed siebie, stąd polecane są wszelkie miejsca z przodu. W samolocie możesz odsunąć się od bocznych okien i znaleźć dla siebie fotel tuż przy przejściu, jeśli oczywiście masz taką możliwość. Podróżując statkiem, wybierz górny pokład, mniej tam „buja”.
 3. Chociaż nieraz objawy choroby lokomocyjnej ustępują podczas podróży na stojąco, u większości osób stanie w aucie czy na statku spowoduje ich zaostrzenie. Problematyczna wydaje się tutaj walka o równowagę, gdy pojazdem zacznie „rzucać” w wyniku sytuacji na drodze.
 4. Jak zapobiec chorobie lokomocyjnej?Nie patrz na blisko położone obiekty. Ich ruch będzie najłatwiejszy do zauważenia i podrażnisz tym dodatkowo swój błędnik. Patrz na coś nieruchomego albo obserwuj horyzont, który praktycznie nie rusza się i nie zmienia położenia podczas jazdy.
 5. Unikaj czytania książek czy gazet oraz ebooków na małym ekranie telefonu czy komputera. Skupianie wzroku na drobnym druku może nasilić objawy choroby lokomocyjnej.
 6. Rozluźnij mięśnie, wykorzystując oparcie fotela lub specjalną poduszkę. Dzięki temu poczujesz się lepiej.
 7. Nie jedz zbyt dużo przed wyjazdem. Unikaj potraw ciężkostrawnych, mocno przyprawionych, zimnych lub gorących, a także słodkich napojów gazowanych.
 8. Musisz jednak sporo pić – dzięki temu lepiej nawodnisz organizm i łatwiej zniesie on trudy podróży. Możesz pić wodę mineralną, najlepiej niegazowaną, albo specjalnie przygotowane napoje o odpowiedniej zawartości elektrolitów.
 9. Absolutnie nie pij alkoholu przed podróżą albo w jej trakcie.
 10. Tak samo niepożądane jest palenie papierosów czy skrętów. Chodzi głównie o eliminację negatywnych objawów typu nudności czy wymioty, a zapach dymu papierosowego może zadziałać zupełnie odwrotnie. Unikaj siadania obok osób palących, nawet jeśli w danej chwili nie palą, być może wyczujesz charakterystyczny zapach. Nie siadaj też obok kogoś, kto wonieje alkoholem.
 11. Są specjalne lekarstwa łagodzące objawy choroby lokomocyjnej. Niektóre trzeba zażyć z wyprzedzeniem, np. pół godziny przed znalezieniem się w aucie czy w samolocie. Inne można dodatkowo przyjmować podczas podróży na wszelki wypadek bądź podczas nasilenia się objawów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here