Jakie są zamki krzyżackie w Polsce?

Nasz kraj ma bogatą historię, pozostałości której można do dziś podziwiać w wielu różnych miejscowościach. Niektóre z nich to potężne twierdze należące kiedyś do Zakonu Krzyżackiego. Obejrzenie i zwiedzenie zamków krzyżackich może być przygodą dla młodszych i starszych. Część budynków zachowała się świetnie, inne są w gorszym stanie. Zawsze jednak można uruchomić wyobraźnię i w ten sposób ożywić nie tylko zamkowe komnaty, ale i wydarzenia sprzed lat.

Twierdza w Malborku

Jeśli interesuje cię tematyka zamków krzyżackich, najprawdopodobniej właściwym „ruchem” będzie rozpoczęcie zwiedzania od odwiedzin Malborka. Tutejsza potężna twierdza wyróżnia się rozmiarami i sławą wśród innych tego typu budowli. Przez lata stanowiła rezydencję najważniejszych krzyżackich dostojników, m.in. Wielkiego Mistrza. Dla turystów zagubionych w tak wielkiej lokacji doskonałe wsparcie stanowi przewodnik, dzięki któremu uda się o wiele lepiej i dokładniej zwiedzić cały dostępny obszar. Warte obejrzenia są między innymi elementy zabezpieczeń zamku (most zwodzony, doskonale zachowane mury, bramy oraz otaczające je fosy), jak też pomieszczenia służące niegdyś braciom krzyżackim w konkretnych celach, np. refektarz, kapitularz, skarbiec itd.

Spektakularne wydarzenia w Gniewie

Miejscowość Gniew oferuje nieco inną atrakcję. Można tutaj obejrzeć inscenizacje czy widowiska symulujące wydarzenia sprzed lat. Uczestniczą w nich aktorzy przebrani np. za dawnych rzemieślników, rycerzy (w tym husarzy) i dostojników. Inscenizowane są przede wszystkim walki znane z kart historii, ale również sporo codziennych aktywności jak prace domowe, gotowanie, pieczenie chleba czy imprezy – wesele, zabawy publiczne itd.Jakie są zamki krzyżackie w Polsce?

Mniejsze, ale również ciekawe

Praktycznie każdy zamek tego typu jest w pewnym stopniu powiązany z zakonem krzyżackim, więc odwiedziny w obszarze Warmii i Mazur będą pełne ciekawych wrażeń. Godny obejrzenia jest na przykład budynek w Reszlu. Obiekt ten służył jako miejsce więzienia dla kobiet podejrzanych o uprawianie czarów zanim spalono je na stosie. Zamek w Rynie również może się podobać, zwłaszcza że często organizowane są tam spore biesiady z możliwością uczestniczenia w nich przez dowolne osoby z zewnątrz. W miejscowościach posiadających zamki krzyżackie znajdować się może również dużo innych atrakcji (powiązanych tematycznie mniej lub bardziej) – jak najbardziej warto znaleźć chwilę na zapoznanie się z nimi. Są to obiekty sakralne np. sanktuarium w gminie Reszel posiadające wspaniałe organy lub katedra w Pelplinie.

Właściwa organizacja zaplecza

Żeby móc spokojnie zwiedzać zamki krzyżackie i inne piękne miejsca, warto zadbać o dobre zaplecze noclegowe i gastronomiczne. Większość miejscowości nastawionych na turystykę posiada bardzo dużo takich obiektów, do tego często są one bardzo klimatyczne. Dobrym przykładem jest tzw. Dormitorium zlokalizowane w Gniewie  –  można tam przenocować, ciesząc się specyficznym klimatem   wnętrza starego zamczyska. Przeważnie jednak opcje takie są nieco droższe. Gdy zależy ci na zaoszczędzeniu, pozostań przy tradycyjnych punktach noclegowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here