Jesień to idealny czas na podróże dla miłośników historii sztuki, muzeów, architektury, zabytków i ważnych miejsc na historycznej mapie Polski. Podczas gdy po wakacjach tłumy turystów powróciły do swoich codziennych obowiązków, można bez przeszkód podziwiać eksponaty, budynki, dostać się na tarasy i wieże widokowe, a wszystko to w otulinie złotopomarańczowych barw jesieni. Jednym z kierunków, które warto obrać, jest północ Polski, a dokładniej samo Wybrzeże, które kusi nie tylko pięknem morskich fal i złotych plaż, lecz także wartymi zwiedzenia zabytkami. Gdańsk, Sopot, Hel czy Świnoujście to z pewnością pierwsze miejsca, które przychodzą na myśl, jednakże dziś pragniemy zachęcić do odwiedzin miejscowości nieco mniej znanej i kameralnej – Darłowa.

Miasto z historią

Historia Darłowa sięga XI wieku, a ślady osadnictwa na tamtejszych terenach pochodzą nawet z 800 r. p.n.e.. Miasteczko od zawsze związane było z kulturą marynistyczną – mieszkańcy pałali się rybołówstwem, zbieraniem bursztynu i żeglarstwem. Prawa miejskie Darłowo otrzymało w 1312 roku na mocy prawa lubeckiego, co ciekawe średniowieczna zabudowa rynku i układ ulic wzorowany na założeniach lubeckich przetrwały w takiej postaci aż do dziś. Port morski na przestrzeni wieków przyczynił się do rozwoju miasta, podobnie jak rezydowanie na tych terenach Eryka I Pomorskiego – władcy Danii, Szwecji i Norwegii. To właśnie jemu Darłowo zawdzięcza określenie „królewskie miasto Darłowo”.

Co warto zobaczyć?

To historyczne miasto skrywa niejedną ciekawą anegdotę i legendę, było świadkiem wielu ważnych wydarzeń, a śladem bogatej historii są zabytki:

– Kościół św. Gertrudy – w tym piętnastowiecznym kościele gotyckim szczególnie warto zobaczyć organy z 1860 roku. Ciekawa jest również jedna z historii z nim związana. Otóż pod koniec XV wieku Darłowo zostało zalane przez gigantyczną falę, która porwała nawet statki zakotwiczone w porcie. Jeden z nich osiadł w pobliżu wzgórza Kopa, na którym znajduje się kaplica.

– Zamek Książąt Pomorskich – powstał w latach 1352-1372. Jest to jedyny w Polsce gotycki zamek nadmorski, zbudowano go na sztucznej wyspie między Wieprzą a Kanałem Młyńskim. Obecnie na zamku na turystów czeka muzeum wraz z wystawami dotyczącymi historii Darłowa oraz tematyką marynistyczną, a także wysoka wieża.

– Kościół Mariacki – w pochodzącym z XIV wieku kościele znajdują się sarkofagi wspomnianego króla Eryka I, księżniczki duńskiej Elżbiety oraz księżnej Jadwigi. Miłośnicy sztuki z pewnością zatrzymają się nad renesansową zdobioną amboną, obrazami barokowymi czy nad misą chrzcielną z XVI wieku.

– Brama Kamienna – zbudowana w XIV w. brama to pozostałość po obwarowaniach miejskich.

– Pomnik Rybaka – fontanna zaprojektowana przez Wilhelma Grossa, powstała w 1919 roku. Mieści się przed ratuszem.

To tylko jedynie garstka zabytków znajdujących się w Darłowie – samo miasto jest niezwykle klimatyczne, malownicze i czuć w nim atmosferę minionych lat. Warto również zwiedzić port morski, udać się na spacer po plaży i falochronach oraz skorzystać z dobroci nadmorskich walorów przyrodniczych.

Źródło: Marina Royale – Mieszkania nad morzem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here