Nadmorska stolica sztuki – które galerie warto odwiedzić w Trójmieście?

Polskie morze kusi nie tylko pięknymi plażami – to także raj dla koneserów sztuki. Wszyscy kochający spędzać długie godziny na kontemplacji obrazów, rzeźb i instalacji artystycznych powinni wybrać się właśnie do Trójmiasta, w którym znajdą liczne galerie lub zakupią nowe nabytki do swoich kolekcji.

Od kilku lat Trójmiasto przeżywa prawdziwy rozkwit kulturalny. Nie tylko za sprawą letnich festiwali, ale też dzięki wielu galeriom sztuki. Znajdziesz tu zarówno okazałe kolekcje sztuki dawnej, jak i miejsca poświęcone sztuce nowoczesnej oraz współczesnej. Niewątpliwie każdy znajdzie coś dla siebie, jednak jeśli planujesz odwiedzić Trójmiasto, pamiętaj też o wygodnym noclegu, np. w jednym z hoteli sieci AccorHotels  .

W stronę klasyki – poznaj galerie sztuki dawnej w Trójmieście

Miłośnicy sztuki na pewno powinni odwiedzić mieszczące się w późnogotyckim klasztorze Muzeum Narodowe w Gdańsku. To w nim można podziwiać średniowieczne arcydzieło „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga, zbiory malarstwa flamandzkiego i holenderskiego, a także imponującą kolekcję starodawnych mebli gdańskich oraz liczne eksponaty etnograficzne.

Kolekcjonerzy mogą zaś udać się do Galerii Sztuki Dawnej w Sopocie, która jest połączona z Sopockim Domem Aukcyjnym. Znajdziesz w niej między innymi:

  • malarstwo klasyczne,
  • antyczne rzeźby,
  • rzemiosło jubilerskie,
  • starodawne meble.

To miejsce jest również gratką dla koneserów sztuki, gdyż liczne unikatowe perełki przyciągną uwagę niejednego znawcy. Pasjonaci nieco „młodszej” sztuki mogą zaś podziwiać nieznane grafiki Güntera Grassa w kameralnej galerii poświęconej jego twórczości. Znajduje się ona w samym centrum gdańskiej starówki, tuż obok Kościoła Mariackiego i przyciąga zwiedzających wystawami czasowymi oraz licznymi spotkaniami, wydarzeniami i warsztatami.

Trójmiasto sztuką nowoczesną stoi

W Gdańsku, Gdyni czy Sopocie oprócz wielu państwowych instytucji, powstaje mnóstwo galerii prezentujących dzieła współczesnych artystów, a wśród nich na szczególną uwagę zasługują Gdańska Galeria Miejska oraz Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Praktycznie przez cały rok  odbywają się tam liczne wystawy znanych artystów, zarówno polskich jak i zagranicznych. Znajdziesz tu również kolekcje współczesnego malarstwa, a także rzeźbę i sztukę multimedialną.

Ważnymi miejscami na mapie Trójmiasta są też Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1 oraz jej bliźniacza filia Łaźnia 2. To jedne z pierwszych publicznych instytucji kultury powstałych w Polsce po 1989 roku. Prezentowane w nich prace to głównie:

  • nietypowe, nowoczesne wystawy ukazujące przemiany kulturowo-cywilizacyjne,
  • nowatorskie wernisaże,
  • programy edukacyjne.

To wszystko sprawiło, że obiekty są jednymi z 7 polskich galerii zaliczonych do 400 najciekawszych instytucji prezentujących sztukę współczesną na świecie.

Galeria Pionowa to z kolei miejsce, którego celem jest przybliżenie szerszej grupie odbiorców meandrów sztuki współczesnej. Zobaczysz w niej ważne i ciekawe wystawy, możesz także nabyć twórczość artystów. Dodatkowo odbywają się tu liczne spotkania z twórcami, którym towarzyszą ciekawe koncerty.

Trójmiasto atrakcje – zobacz alternatywne galerie, w których rządzi sztuka

W Trójmieście powstają też niszowe miejsca, w których możesz podziwiać sztuki wizualne. Jednym z nich jest Zbrojownia Sztuki gromadząca pracę młodych artystów oraz świeżo upieczonych absolwentów gdańskiego ASP. Warto do niej zajrzeć, aby poznać trendy, jakie wytycza w sztuce nowe pokolenie malarzy, rzeźbiarzy czy grafików.

Zatoka Sztuki w Sopocie zajmuje się z kolei nie tylko promowaniem działań związanych ze sztuką, lecz także wspiera twórczość debiutantów i pomaga im nawiązać współpracę z dojrzałymi artystami. To właśnie tu odbywają się liczne wernisaże i wystawy łączące sztukę tradycyjną z nowoczesnymi, multimedialnymi pokazami.

Trójmiasto – miejsce otwarte na sztukę dla każdego

Trójmiasto można śmiało nazwać nadmorską stolicą sztuki. Bez względu na to, czy odwiedza je fan sztuki abstrakcyjnej, czy szukający wspaniałych okazów kolekcjoner, na pewno każdy z nich znajdzie coś dla siebie. Po wielu doznaniach estetycznych warto odpocząć w wygodnym hotelu. Sprawdź wszystkie hotele Trójmiasto  , by znaleźć nocleg w najlepszej lokalizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here