Nietypowe atrakcje we Wrocławiu. Poznaj miejsca, których nie znają nawet wrocławianie!

Wrocław słynie z wielu atrakcji. Najpopularniejszymi z nich są Panorama Racławicka, ratusz, Hala Stulecia, zoo oraz rozrzucone po całym mieście rzeźby krasnali. To jednak nie wszystkie atrakcje, które skrywa to miasto. Nawet jeśli byłeś już kilka razy w stolicy Dolnego Śląska, w trakcie kolejnego pobytu na pewno nie będziesz się nudzić. Wrocław ma wciąż wiele miejsc do odkrycia. O ich istnieniu często nie wiedzą nawet sami mieszkańcy.

Okazuje się, że niektóre z tych nietypowych atrakcji są tak naprawdę efektem lokalnych inicjatyw. Jeśli chcesz poznać miejsca, do których nie docierają tłumy turystów, sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie we współpracy z przedstawicielami AccorHotels. Wspólnymi siłami stworzyliśmy listę mało znanych wrocławskich atrakcji. Dzięki niej porzucisz standardowe przewodniki!

Muzeum neonów Neon Side

Najbardziej znane muzeum neonów w Polsce działa w Warszawie. Nie jest to jednak jedyne miejsce, które ocala od zapomnienia neony zdobiące dawniej ściany i dachy bloków, kamienic i innych miejskich budynków. Wrocław również posiada podobną atrakcję, jednak w przeciwieństwie do warszawskiego obiektu nie jest to standardowe muzeum.

Neon Side przypomina galerię sztuki, w której została zaprezentowana wystawa neonów. Nie znajduje się ona jednak w żadnym pomieszczeniu. Neony zdobią bowiem ściany budynku przy ulicy Ruskiej 46C od strony podwórka, dzięki czemu odwiedzający mogą znacznie lepiej wyobrazić sobie, jak prezentowały się one na swoim pierwotnym miejscu.

Jakie neony można obejrzeć w Neon Side?

  • Neon Wrocław Główny – jeden z 12 znaków, które zdobiły hale i perony dworca PKP.
  • Neon Kino Ognisko – znak, który zdobił nieistniejące obecnie kino. Działało ono przy Skwerze Obrońców Helu do maja 2003 roku.

Wejście do przestrzeni Neon Site jest bezpłatne. Możesz więc w każdej chwili zajrzeć na ulicę Ruską. Na pewno się nie zawiedziesz.

Koronkowa brama

Wrocławskie podwórka skrywają wiele tajemnic i nietypowych atrakcji. Jedną z nich jest z pewnością wyjątkowa „Brama do wszystkiego”, która prowadzi na podwórze przy ulicy Gajowej 44.

„Brama do wszystkiego” to mural przedstawiający koronkę. Jego autorką jest artystka NeSpoon, nazywana polskim Banksym. NeSpoon inspirowała się koronkami z Koniakowa i stworzyła wzór, który zachwyca wszystkich przechodniów. Dodatkowo zadbała również o odpowiednią oprawę swojej pracy: w górnej części muralu umieściła oświetlenie, które działa na fotokomórkę. Gdy ktoś przechodzi przez bramę, lampy z dwóch stron zapalają się, dzięki czemu można dokładnie obejrzeć całe dzieło o każdej porze dnia i nocy.

Rowery na Dubois

Choć na klatkach schodowych nie można już trzymać rowerów, przestrzeń wspólna dla mieszkańców kamienicy przy ulicy Dubois 16 jest wyjątkiem od tej reguły. Przestrzeń w kamienicy została odnowiona – schody i ściany pomalowano na biało. Naprawiono też wszystkie drzwi, dzięki czemu kamienica prezentuje się bardzo elegancko. Ponadto klatka schodowa może poszczycić się wyjątkową dekoracją. To wiszące rowery, również pokryte farbą (białą i czarną), które znajdują się między poszczególnymi piętrami. Autorką tego pomysłu jest Anna Mierzejewska-Hanisz.

Wrocławskie atrakcje – poznaj nowe miejsca na mapie miasta

Podobają Ci się nieznane miejsca, dlatego chcesz zobaczyć jeszcze więcej sekretnych atrakcji? Polecamy, abyś obejrzał dodatkowo:

  • podwórko między ulicami Barlickiego, Nowowiejską, Żeromskiego i Orzeszkowej – znajduje się tam instalacja „Nieskończony zielony” pełna żywych kwiatów, traw ozdobnych i ziół
  • zieloną Trafostację – przy ulicy Na Niskich Łąkach 2a znajduje się niedziałająca już stacja transformatorowa. Joanna Rajkowska, jedna z miejskich artystek, zdecydowała się wykorzystać ją do stworzenia rzeźby, na której zasadziła paprocie, bluszcz i mech
  • ceramiczną elewację – blok przy ulicy Rydygiera 43 został ozdobiony ręcznie wykonanymi kaflami. Każdy z nich został stworzony przez mieszkańców kamienicy budynku.

Każdą z tych atrakcji można podziwiać całkowicie za darmo. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać!

Pamiętaj też, że Wrocław kryje mnóstwo interesujących zaułków. Miejskie podwórka są cały czas poddawane renowacjom, a ciekawe wystawy często zdobią wrocławskie uliczki. Bądź więc czujny. Może sam odkryjesz jeszcze więcej atrakcyjnych punktów na mapie miasta.

Zobacz hotele Wrocław >>

Jeden dzień spaceru po mieście może okazać się niewystarczający. Aby dotrzeć do większej liczby atrakcji, lepiej zaplanować dłuższy pobyt, dlatego zarezerwuj nocleg w hotelu już teraz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here