Województwo lubelskie jest najbardziej wysuniętym na wschód województwem w Polsce, położone między Wisłą a Bugiem. Najważniejszym miastem na wschodniej ścianie kraju jest Lublin. Lubelszczyzna słynie z bardzo wielu zabytków cenionych w historii Polski: ruiny Zamków, obiekty w charakterze sakralnym i żydowską architekturę. Do najpopularniejszych miast należą: Kazimierz Dolny, Puławy, Nałęczów, Zamość i Biała Podlaska. Na terenie województwa znajdują się dwa parki narodowe: Poleski Park Narodowy i Roztoczański Park Narodowy.

Kazimierz Dolny

          To urokliwe miasto artystów położone jest nad Wisłą w trójkącie turystycznym: Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów. Od 1994 roku Kazimierz Dolny stanowi Pomnik Historii. Romantyczny Bulwar Nadwiślański prowadzi przez całą długość miasta i ukazuje najpiękniejsze walory tego miejsca. Można podziwiać stąd spichlerze, Farę, zamek i basztę. Prowadzi tutaj z Rynku ulica Senatorska, aby dotrzeć wprost nad Wisłę, gdzie cumują statki i stateczki. Skorzystać warto także z możliwości Rejsów po Wiśle, aby z innej perspektywy oglądać Zamek w Kazimierzu czy Zamek w Janowcu. Ten pierwszy wzniesiony został w XII i XIV wieku, pierwotnie była to budowla obronna z budynkami mieszkalnymi, basztą i wieżą. Dzisiaj ruiny zamku po odremontowaniu dostępne są dla trustów. Dojść można tam z Rynku ulicą Zamkową.  Rynek zasługuje na wizytę ze względu na zabytkowe kamieniczki: bliźniacze pod Świętym Mikołajem i Pod Świętym Krzysztofem.

Stadnina Koni Janów Podlaski

          Najstarsza w państwie i znana na całym świecie Stadnina Koni istnieje od 1817 roku. Specjalizuje się w hodowli koni krwi arabskiej i półkrwi angloarabskiej. Odbywają się tu, co roku aukcje koni, co ściąga zainteresowanych z całego kraju i z zagranicy. Zwiedzanie stadniny z przewodnikiem odkryje przed miłośnikami tych zwierząt wiele tajemnic związanych z ich hodowlą i zwyczajami. Oprócz stadniny miejsce to proponuje zabytkowy Zamek Biskupi Janów Podlaski na terenie pięknego parku krajobrazowego – Podlaski Przełom Bugu. Przekształcony w hotel oferuje spokojny wypoczynek w luksusowym wnętrzu.

Lublin

          Historyczny Lublin leży nad rzeką Bystrzycą z piękną Starówką kryjącą wiele tajemniczych zabytków i żydowskich pamiątek: synagogi, mykwy i kirkuty. W interesujący sposób historię tego miasta przedstawia multimedialna ekspozycja w Piwnicy pod Fortuną. Na dziesięciu salach można zobaczyć wystawy: Dom mieszczański z XVI i XVII wieku, Centrum i peryferia, Trybunał i podziemia, ulica Lubelska i sala z malowidłami. Aby dowiedzieć się jak powstawał druk wartym uwagi będzie spacer do Domu Słów. To muzeum drukarstwa, w którym znajdują się zabytkowe maszyny drukarskie, a także pokazane dawne techniki druku. Jak historia to nie można pominąć Muzeum na Majdanku. Niemiecki obóz pracy powstały w 1941 roku z rozkazu Heinricha Himmlera, w którym przez 4 lata zginęło ponad 80 tysięcy ludzi. Na terenie byłego obozu turyści poruszają się po wyznaczonej ścieżce informacyjnej. Świadectwo obozowej gehenny więźniów przedstawiają pozostałości baraków, krematoriów, ogrodzenia, zdjęcia i pamiątki.

Nałęczów

          Małe miasteczko uzdrowiskowe słynące z pięknych malowniczych miejsc leczących ciało i duszę.  Park Zdrojowy to centralne miejsce dla lubiących spacerować i znajduje się na terenie Pałacu Małachowskich, czyli uzdrowiska. Zabytkowy drzewostan i romantyczny staw z Wyspą Miłości, na którą prowadzi mostek przyciąga wszystkich bez wyjątku. Dzikie kaczki, łabędzie i wiewiórki wszystko to tworzy oazę spokoju, ciszy i relaksu.  Stoją tu również Stare Łazienki, Pijalnia Wód i ciekawe pomniki. Nałęczowski Zwierzyniec – Małe Zoo kryje zwierzęta z różnych stron świata, a także miejsce do zabawy dla dzieci i do grillowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here