Rynek nieruchomości biurowych w największych miastach Polski

Błyskawiczny rozwój rynku biurowego w Polsce można dostrzec we wszystkich największych miastach kraju. Dzieje się tak dlatego, że polskie miasta uznawane są za wyjątkowo atrakcyjne pod względem lokalizacji, a warunki najmu lokali są stabilne i prezentują się korzystnie w porównaniu z innymi krajami Europy.

Biura do wynajęcia Warszawa

Stolica Polski znajduje się w ścisłej czołówce europejskich centrów biznesowych i od lat jest postrzegana jako miasto atrakcyjne dla nowych firm. Kto najczęściej decyduje się na umiejscowienie swojego biura właśnie w stolicy?

Na rozwój biznesu w Warszawie decydują się firmy z takich sektorów jak IT, konsulting czy bankowość. To one w znaczącym stopniu przyczyniają się do stałego wzrostu popytu na rynku nieruchomości. Co mówią o tym liczby?

W ubiegłym roku sukces odnieśli przede wszystkim operatorzy elastycznych przestrzeni do pracy, którzy wynajęli aż 112 000 m2 powierzchni. Stanowi to 13% całkowitego popytu, co oznacza, iż plasujemy się w czołówce miast Europejskich. Z kolei całkowity wolumen wynajętej powierzchni to aż 858 000 m2.

Biura do wynajęcia Kraków

Na drugim miejscu wśród polskich miast znajduje się Kraków, od lat uznawany za jedną z najlepszych lokalizacji dla sektora nowoczesnego biznesu. W ubiegłym roku oddano tu do użytku ponad 155 000 m2 powierzchni biurowej, a 209 000 m2 zostało wynajęte. Jest to drugi najlepszy wynik w historii.

Biura do wynajęcia Łódź

Łódź była miastem pełnym fabryk, dziś jednak są one przekształcane na nowoczesne biura. Atutem tych powierzchni jest ich różnorodność, która pozwala zlokalizować tu praktycznie każde przedsiębiorstwo, od korporacji, aż po mały start-up.

Łódź odznacza się także dogodnym położeniem w centrum kraju, pozwalającym na łatwy dojazd praktycznie do każdego innego, dużego ośrodka. Nic więc dziwnego, iż w 2018 roku przedsiębiorcy zdecydowali się tutaj wynająć 57 000m2 powierzchni biurowej, a liczba ta ciągle wzrasta. Z tym wynikiem Łódź jest siódmym rynkiem nieruchomości biurowych w Polsce.

Biura do wynajęcia Wrocław

Wrocław to miasto, które rozwija się w ciągu ostatnich lat wyjątkowo dynamicznie. Stanowi atrakcyjne miejsce dla inwestorów, ale również pracowników, którzy chętnie przybywają tutaj spoza miasta.

Liczbowo, Wrocław podąża tuż za Warszawą i Krakowem. W 2018 roku oddano tutaj do użytku 147 000m2 powierzchni, a całkowity wolumen wynajętej powierzchni to aż 162 000m2. Nie można przy tym nie wspomnieć o takich inwestycjach, jak podpisanie dwóch umów najmu przez Santander, czy odnowienie ich przez Nokię.

Biura do wynajęcia Poznań

Poznań to kolejna dogodna lokalizacja, w której znajdują się liczne powierzchnie biurowe, oferowane między innymi przez directoffice.pl. Obecnie miasto plasuje się na szóstym miejscu w Polsce, dzięki 70 000 m2 powierzchni wynajętej w 2018 roku. Nic dziwnego, gdyż jest to miejsce z silną gospodarką, ośrodkiem akademickim, a także centrum magazynowo-logistycznym.

Jak widać, praktycznie każde duże miasto Polski może poszczycić się doskonałymi wynikami na rynku nieruchomości. Bez wątpienia tendencja ta będzie cały czas wzrastać.

Źródło: jll.pl, Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here