Wakacje nad polskim morzem to dobra propozycja zarówno dla miłośników plażowania, jak i turystów lubiących zwiedzać ciekawe zabytki, rodzin z dziećmi czy zwolenników aktywnego wypoczynku. Jednym z najchętniej odwiedzanych miast jest z pewnością Gdańsk. Co warto zobaczyć będąc tam z wizytą?

Najciekawsze zabytki Gdańska

Gdańsk to niewątpliwie jedno z najchętniej odwiedzanych miast nad polskim morzem. Przyciąga ono turystów z całego świata, którzy chcą poczuć jego wyjątkowy klimat. Nie ma w tym nic dziwnego – cenne zabytki oraz ciekawa architektura i liczne parki sprawiają, że warto tu przyjechać na dłużej. Będąc w Gdańsku koniecznie trzeba zobaczyć:

  • Długie Pobrzeże wzdłuż Motławy. Należy do najtłumniej odwiedzanych miejsc w Gdańsku. To właśnie tu znajduje się zabytkowy Żuraw, statek SS Sołdek oraz Zielona Brama Głównego Miasta będąca jednocześnie najstarszą bramą miejską w Gdańsku. Spacer po Długim Pobrzeżu jest więc obowiązkowym punktem programu każdej wycieczki.
  • Bramę Żuraw. Powstała w XV wieku i należy do najchętniej fotografowanych obiektów Gdańska. Jednocześnie jest najstarszym zachowanym dźwigiem portowym w Europie. Gdański Żuraw dawniej pełnił rolę przeładunkową i obronną. Obecnie znajduje się w nim Narodowe Muzeum Morskie.
  • Bazylikę Mariacką. Jest to trzecia pod względem wielkości świątynia na świecie, która została wybudowana z cegły. Budowę rozpoczęto w 1342 roku i trwała ona w sumie 159 lat. Bazylika do dziś robi ogromne wrażenie na osobach odwiedzających to miejsce, stąd nie można jej pominąć na wycieczkowej mapie.
  • Dwór Artusa. Ten zabytkowy budynek początkowo służył jako miejsce spotkań najbogatszych mieszczan, artystów i księgarzy. Obecnie znajduje się tu oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, gdzie zobaczyć można piękne zdobienia i efektowne boazerie, a także wiele innych ciekawych eksponatów, jak np. najstarsze w Polsce modele żaglowców czy ladę piwną z 1592r.
  • Zabytkowy Ratusz Starego miasta. Budynek pochodzi z końca XVI wieku i stanowi jeden z najcenniejszych zabytków Gdańska. Obecnie swoją siedzibę ma w nim Nadbałtyckie Centrum Kultury, zaś przed ratuszem znajduje się pomnik Jana Heweliusza.
  • Fontannę Neptuna. Podobnie jak Żuraw, stanowi symbol miasta i jeden z jego najbardziej charakterystycznych obiektów. Warto więc zrobić sobie przy niej pamiątkową fotografię.

A gdzie warto zjeść obiad?

Po dniu pełnym wrażeń warto poszukać lokalu z dala od zgiełku centrum pełnego turystów. Doskonałym miejscem na odpoczynek jest restauracja Zacisze położona w dzielnicy Gdańsk Łostowice. Znajduje się w pewnym oddaleniu od centrum ale łatwo tu dojechać poruszając się obwodnicą Trójmiasta. Obiekt otacza piękny ogród, gdzie podczas ciepłych dni można spacerować lub odpocząć – doskonale sprawdzi się on też jako miejsce zabaw dla dzieci. Urozmaicone menu przygotowane z sezonowych produktów zaspokoi gusta każdego gościa, który ma ochotę na smaczne danie. Kolacja w Zaciszu będzie więc doskonałym ukoronowaniem dnia spędzonego na zwiedzaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here