Wczasy w Wysowej-Zdrój

Wysowa-Zdrój jest jednym z najmniejszych uzdrowisk w Polsce. Pod tym względem konkurować może z nią chyba tylko położone także w Beskidzie Niskim jeszcze mniejsze Wapienne. W Wysowej całe rodziny jak i pensjonariusze domów sanatoryjnych mogą wybrać atrakcje przeznaczone dla siebie. Jako uzdrowisko Wysowa znana jest od początku XIX w. lecz ze względu na swoje położenie (brak dobrego dojazdu oraz linii kolejowej), zniszczenia w czasie pierwszej wojny światowej oraz masowe wysiedlenia w Akcji Wisła, miejscowość przez całe dziesięciolecia pozostawała w cieniu sąsiadującej zaledwie o 25 km Krynicy.

Intensywny rozwój Krynicy przez dziesięciolecia doprowadził do dewastacji środowiska, co dowodzi, że popularność ma swoją cenę. Na szczęście dla wszystkich, dla których ważne jest czyste powietrze, spokój i obcowanie z dziką i niemal nienaruszoną przyrodą, Wysowa i jej okolice ciągle pozostają na uboczu głównego nurtu turystycznego.

Wysowa – zaledwie dwie ulice

W samej Wysowej-Zdrój niewiele jest do zwiedzania. Można powiedzieć: dwie ulice i dwa sklepy. Ci którzy odwiedzają Wysową, nie przyjeżdżają jednak aby chodzić po sklepach. Zapewne uwagę wczasowiczów przebywających w Wysowej przyciągnie jeden z najpiękniejszych parków zdrojowym ze starymi drzewami dającymi cień i ukojenie spacerującym także w gorące letnie dni. W parku tym znajduje się pijalnia w której skosztować można wód zdrojowych wydobywanych przez Uzdrowisko Wysowa, fontanna. Wartym odwiedzenia jest także świetnie wkomponowany basen posiadający unikalną drewnianą architekturę. W samym parku zdrojowym znajduje się także Stary Dom Zdrojowy, w którym można dobrze zjeść w klimatycznych pomieszczeniach kryjących w sobie 100 lat historii oraz amfiteatr z muszlą koncertową, w której odbywają się festyny, pokazy i koncerty.

W Wysowej, która jest miejscowością wielowyznaniową znajdują się dwa piękne, drewniane kościoły. Jeden z nich to dawna cerkiew grekokatolicka, a obecnie prawosławna z 1779 roku.

W Wysowej znajdują się trzy duże obiekty sanatoryjne z górującą nad miejscowością Biaweną. Jeżeli pobyt w sanatorium nam nie odpowiada, to w najbliższej okolicy wiele jest miejsc, gdzie można zarezerwować nocleg.

Atrakcje w okolicy Wysowej-Zdrój

Wysowa-Zdrój jest położona pomiędzy pasmem Koziego Żebra, a Ostrego Wierchu i w tych kierunkach prowadzą wyznaczone szlaki turystyczne. Ze względu na niewielką odległość od centrum Wysowej Kozie Żebro na wschodzie i góra Jawor na zachodzie, są celami pieszych wycieczek. Na górze Jawor znajduje się kaplica będąca częstym celem pielgrzymek prawosławnych. Jeżeli wyruszymy na trasę w kierunku Blechnarki to możemy pokusić się by odszukać piękne cmentarze stanowiące pamiątkę Bitwy Gorlickiej. Jeden usytuowany na zboczach Wysoty, a drugi w Blechnarce, nieco poniżej szlaku granicznego. Dla wprawnych wędrowców celem wyprawy powinna być także Lackowa – najwyższy szczyt Beskidu Niskiego. Wycieczka jednak w tamtym kierunku to przedsięwzięcie całodzienne. Zarówno dla urlopowiczów uprawiających turystykę pieszą jak i rowerową obowiązkowym celem wędrówek powinny być Ropki gdzie znajdują się jedne z najpiękniejszych miejsc całego Beskidu Niskiego: Przełęcz Hutniańska, Przełęcz Lipka i łąki na zboczach Siwejki opadające do jeziorka na rzecze Ropka. Kto raz odwiedził Ropki wraca tam stale. W rejonie Wysowej Zdrój oprócz turystyki rowerowej i pieszych wędrówek także miłośnicy jazdy konnej nie będą rozczarowani. Nie tylko w samej Wysowej, ale także w Ropkach, Regietowie i Gładyszowie możliwa jest nauka i doskonalenie jazdy konnej.

Dysponując własnym środkiem transportu Beskid Niski otwiera przed turystami jeszcze większe możliwości niż najbliższa okolica Wysowej-Zdrój. Niezwykle piękne doliny jak choćby dolina Regietowska, czy cmentarze z okresu Bitwy Gorlickiej z Rotundą na czele zrobią wrażenie na każdym, kto tylko te miejsca odwiedzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here