O wielowiekowych dziejach Wrocławia najlepiej świadczą jego zabytki. Miasto nie żyje jednak przeszłością, ale także dniem dzisiejszym. Co warto zobaczyć we Wrocławiu? Jakie wydarzenia kulturalne mają w nim miejsce?

Kilka słów z dziejów Wrocławia

Powstanie miasta i jego dalszy rozwój związane są z Odrą. Tereny zajmowane przez współczesny Wrocław były zamieszkałe już w czasach prehistorycznych. Kolebką miasta jest Ostrów Tumski. W świetle wyników badań archeologicznych wynika, że najwcześniej zamieszkała była część począwszy od kościoła świętego Marcina do kościoła pod wezwaniem Świętego Krzyża. W granicach państwa polskiego gród książęcy znalazł się około roku 990. Wrocław pełnił w tym czasie punkt wypadowy przeciwko Niemcom i Czechom. W okresie rozbicia dzielnicowego miasto zostało stolicą dzielnicy śląskiej. W XIII wieku Wrocław zyskał szereg przywilejów, między innymi prawo składu, któremu towarzyszyło prawo wagi. Zgermanizowana nazwa miasta – Breslau – została wprowadzona w roku 1471 przez przejęciu rządów przez Prusaków. W okresie międzywojennym bardzo prężnie działały w mieście polskie instytucje i organizacje. Po zakończeniu II wojny światowej Wrocław wrócił do Polski.

Najważniejsze zabytki miasta

Wrocław to znany w Polsce i Europie zespół zabytkowy. Najbardziej cenne zabytki miasta skupione są przede wszystkim na Starym Mieście. Na Ostrowie Tumski warto zobaczyć kościół katedralny. W świątyni zachowały się elementy romańskie. Na uwagę zasługuje również zbudowany około 1220 roku kościół świętego Idziego. Na Piasku koniecznie trzeba zobaczyć pochodzący z 1134 roku zespół klasztorny Augustianów. Na wrocławskim rynku stoi Ratusz, którego budowę rozpoczęto w 1299 roku. Znajduje się tam również pomnik naszego komediopisarza Aleksandra Fredy. Pomnik jest dziełem Leonarda Marconiego.

Miasto kultury

Wrocław jest miastem znanym w Polsce i na świecie jako organizator imprez kulturalnych o dużym prestiżu. Odbywają się w nim między innymi takie imprezy jak: Festiwal Piosenki Aktorskiej, Międzynarodowe spotkania Teatru Otwartego, Jazz nad Odrą, Dni Muzyki Organowej, Dni Muzyki Starych Mistrzów, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Oratoryjno-Kantatowej Wratislavia Cantans. Szereg imprez kulturalnych czeka we Wrocławiu także w październiku 2017 roku. Odbędą się między innymi: Ethno Jazz Festiwal. 1 października jedynym koncertem w Polsce wystąpi Orquesta Tipica Ciudad Baigon. Koncert argentyńskich tang w wykonaniu orkiestry to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników tanga. Koncert odbędzie się w Starym Klasztorze. W ramach Ethno Jazz Festiwal odbędzie się także koncert gwatemalskiej wokalistki jazzowej i folkowej Gaby Moreno. Organizatorzy zapraszają na to wydarzenie do Starego Klasztoru 12 października.

Współczesny Wrocław jest centrum naukowym, kulturalny i gospodarczym południowo-zachodniej Polski. Jako organizator prestiżowych imprez kulturalnych jest znany na całym świecie. Jest miastem licznie odwiedzanym przez turystów z Polski i z zagranicy. We Wrocławiu nikt nie będzie się nudził.

Autor hostelamnesia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here