Co zwiedzić w Delhi?

Ogromne i zatłoczone Delhi na pierwszy rzut oka ma mało wspólnego z turystycznym rajem. Miasto ma ponad 14 mln mieszkańców, dlatego też ulice są pełne ruchu o każdej porze dnia i nocy. Jeśli nie odstraszy was pozornie mało interesująca panorama Delhi, gorąco zachęcamy do bliższego przyjrzenia się miastu. Może to być doskonały wstęp do zwiedzania większej części Indii północnych albo też zupełnie samodzielna wycieczka.

 Co można obejrzeć w Delhi:

 – Stare Miasto – Old Delhi, Shahjahanabad

Starówka to naprawdę ciekawy i mocny punkt planu wycieczki po Delhi. Żeby jednak się tam dostać, trzeba „sforsować” pozostałości dawnych murów obronnych, jeszcze wyposażonych w trzy bramy. Shahjahanabad pamięta czasy wyjątkowej świetności Indii, ponieważ powstawało za panowania jednego z cesarzy – Szahdżahana. Będąc tutaj, warto oglądać wszystko, co zauważymy, bo większość zabytków i obiektów architektonicznych jest naprawdę interesująca. Większość turystów dociera do Starego Miasta np. taksówką lub rikszą, co stanowi ciekawy akcent, a później używa rowerów lub ewentualnie chodzi na piechotę. Jest tu dużo świątyń, chociażby Digambara Jain z ptasim szpitalem lub świątynia Gauri Shankar zawierająca ponad osiemsetletni symbol Siwy o kształcie fallusa. Są tutaj również piękne meczety – Fatehpurri Masjid, Sunehri Masjid, lub Jama Masjid.

– Jama Masjid

Jeden z meczetów w Old Delhi. Jest to tzw. Meczet Piątkowy, którego piękna architektura zdobi lokację już od 1656 roku. Stanowi największy obiekt tego typu na terenie Indii. Potężna budowla była wznoszona z ogromnym zaangażowaniem  przez tysiące ludzi. Odwiedzając Shahjahanabad, ciężko nie zauważyć ogromnych rozmiarów meczetu, Co zwiedzić w Delhi?zwłaszcza że jego umieszczenie – na wzgórzu centralnie rozlokowanym w Old Delhi – zapewnia doskonałą widoczność. Meczet posiada wschodnią, północną i południową bramę.

– Lal Kila – Czerwony Fort

Lal Kila wzniesiony jest w całości z czerwonego piaskowca. Podobnie jak w przypadku wielu innych budowli w Old Delhi, również on powstał z inicjatywy cesarza Szahdżahana. Kiedyś był siedzibą rządu, obecnie stanowi zabytek widniejący na każdej liście do zwiedzania. Posiada sześć bram i mnóstwo różnych sal, które kiedyś służyły do przeróżnych ważnych celów – jest na przykład Sala Przyjęć lub Sala Audiencji Prywatnych. Fort jest też wyposażony w liczne pomieszczenia niezbędne dla cesarskiej rezydencji, między innymi pałace i pokoje żon, liczne łaźnie, fontanny z różaną wodą (fontanny wytrzymały próbę czasu, różana woda niekoniecznie).

– Jantar Mantar

Kolejny zabytek, który trzeba zobaczyć będąc w Delhi, to obserwatorium astronomiczne Jantar Mantar. Powstało ono bez zadaszenia, posiada kamienne wyposażenie służące do pomiarów i obserwacji nieba. Uważa się, że Jantar Mantar jest najstarszym takim obiektem na świecie. Maharadża Jaja Singha, który odpowiedzialny jest za powstanie obserwatorium, ma na swoim koncie jeszcze kilka podobnych astronomicznych cudów dostępnych między innymi w miastach Benares i Jaipur.

– Brama Indii

Po prostu brama – ale za to wyjątkowa. Powstała jako hołd dla żołnierzy walczących podczas I Wojny Światowej. Odwiedza ją bardzo wielu turystów. Miejsce uważane jest za dość niebezpieczne z uwagi na spory, międzynarodowy tłum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here